Subiect "pensia de urmas" Deschis de Lacrimioara la data: 10/28/2010 7:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de urmas
Scris de: Lacrimioara la data: 10/28/2010 7:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Un caz: tatal, asigurat, angajat cu CM, salariu 1800 ron, moare. Cum se calculeaza pensia de urmas pentru copil (8 ani) ?
E normal sa fie doar 300 ron?
Sotia are drept la pensie de urmas, sau doar copilul?

Multumesc.
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 10/29/2010 3:57am
Nu avem datele sa analizam daca este normal deoarece pensia de urmas nu se calculeaza dupa ultimul salariu al sustinatorului dar va putem da prevederile legii actuale a pensiilor 19/2000.
Acestea sunt :
- Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
- Daca sotul supravietuitor are dreptul la propria pensie poate opta pentru cea avantajoasa.
- Pensia de urmas se calculeaza din pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta
- Cuantumul pensiei de urmas se stabileste prin aplicarea unui procent asupra pensiei de invaliditate a sustinatorului in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) pentru un singur urmas -50 %;
b) pentru 2 urmasi – 75 %;
c) pentru 3 sau mai multi urmasi – 100 %.
Re: pensia de urmas
Scris de: Lacrimioara la data: 10/30/2010 1:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Asta am citit si eu, dar tot nu e corect, problema se pune: cum trebuie indreptata greseala?
Doar prin instanta, cred eu, dar in conformitate cu ce lege?

Multumesc.
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/01/2010 6:50am
Daca nu sunteti de accord cu calculul pensiei trebuie sa dovediti ca acest calcul este gresit si pentru aceasta trebuie sa adunati datele necesare calculului sa faceti acest calcul cu ajutorul programului de pe site dupa care deschideti actiune in justitie dovedind calculul gresit facut de Casa de Pensii.
Re: pensia de urmas
Scris de: Lacrimioara la data: 11/02/2010 8:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Calculul e sigur gresit daca pensia a venit 300 ron!!!
Mi s-a spus de la Casa De Pensii ca se calculeaza in functie de punctul de pensie ( 720 ron ), si nu de salariu. E corect?

Multumesc.
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/02/2010 9:53am
Este ceva mai complicat.
Pensia de invaliditate de orice grad pentru pensionarii care la data pensionarii aveau depasit stagiul complet de cotizare se calculeaza la fel cu pensia la limita de varsta calculata asa cum explicam noi pe forum adica :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar pe toata perioada lucrata la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza un punctaj mediu al pensiei prin impartirea sumei punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare.
Se calculeaza pensia inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie care in prezent este de 732,80 lei.
Re: pensia de urmas
Scris de: Lacrimioara la data: 11/03/2010 3:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Si totusi, aici vorbim de decesul unui barbat de 35 de ani, nu de un pensionar care avea drept de pensie si a murit, lasand in urma un copil minor.
Se calculeaza pensia de urmas in functie de pensia care ar fi luat-o la salariul de 1800 ron? Ce pensie ( suma totala) ar fi trebuit sa aibe ? Stiind ca urmasul are dreptul la 50%?, e simplu de calculat apoi.
Dupa calculatorul dvs. unde am introdus 6 luni de salariu de 1800 ron, decesul producandu-se in iulie, deci dupa 6 luni, copilului ii revin 980 ron!
Unde gresesc?
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/04/2010 4:56am
Trebuie sa intelegeti ca avem toata compasiunea pentru copilul ramas orfan dar cu toate acestea nu putem decat sa va informam cu prevederile prevazute in lege.
Daca nu ne credeti putem numai sa va reproducem art 71 alin (1) din legea 19/2000:
“Pensia de urmas se calculeaza, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta si era in plata cu pensie de invaliditate de orice grad, pensie anticipata, pensie anticipata partiala sau ar fi avut dreptul, in conditiile legii, la una dintre aceste categorii de pensie”
Nu am gasit datele introduse de dv in programul de calcul. Cautarea noastra a programului deschis de dv se face utilizand adresa de email si daca ati introdus adrese de email diferite la mesajele scrise si la program nu avem cum sa-l gasim.
Daca doriti sa va ajutam si sa continuam dialogul dati-ne urmatoarele date :
-Adresa de email pe care ati deschis programul de calcul. Daca utilizati aceasta adresa la urmatorul mesaj fara a o include in text aceasta nu apare pe site pentru alti vizitatori.
-Date privind tatal decedat: Data nasterii; Stagiul de cotizare; Data angajarii; Data decesului.
Pentru calculul estimativ al pensiei trebuie sa faceti rost de salariile tatalului decedat pe toata perioada stagiului pe care le introduceti in programul de calcul cu completarile pe care le vom indica noi vazand aceste date.
In principiu aceste salarii pot fi gasite in carnetul de munca al decedatului sau in buletinul de calcul al pensiei de urmas care trebuia sa fie anexat deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1