Subiect "intrebare" Deschis de iftene la data: 10/28/2010 8:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: iftene la data: 10/28/2010 8:59am
Gen:b
Data nasterii:12-01-1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensie militara
Intrebare:Intrucat trebuie trimise adeveritele la casa de pensii a m.a.i. pentru a putea fii recalculata pensia am dorit sa vad cu aproximatie dupa recalculare care va fi pensia viitoare. Am introdus toate veniturile conform adeverintelor primite dar 'estimarea pensiei' da o suma la jumatate fata de ceea ce s-a incasat pana acum. Este o alta formula de calcul a pensiilor militare??
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 10/29/2010 5:55am
Integrarea pensiilor din sistemul militar de pensii in sistemul public de pensii precum si recalcularea acestora a fost legiferata prin legea 119/2010.
Calculul cuantumului pensiei se face asemanator cu cel calculat prin programul nostru cu mici modificari pe care vi le dam mai jos.
Mai intai insa vrem sa va spunem ca am verificat si noi datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii :
Rezultatul calculului este gresit deoarece :
1. In perioada 1972 – 1975 salariile introduse in program sunt gresite. Probabil functionarul care a scris aceste salarii in adeverinta a confundat salariul dv cu cel al intregii unitati. Avand in vedere cele mai dinainte nu va credem ca in prezent primiti dublul pensiei iesite din calcul.
Vorbind serios verificati aceste cifre si dati-le aceiasi atentie ca celor introduse dupa 1975.
2. Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se determina si se introduce in program asa cum explicam noi pe forum.
Pentru dv am determinat noi acest spor iar dv trebuie sa-l introduceti astfel:
- Intre iunie 1977 – mai 1982 3 %
- Intre iunie 1982 – august 1983 5 %
- Intre septembrie 1983 – mai 1987 9 %
- Intre iunie1987 – martie 1992 12 %
3.Salariile in anul 2001 au fost limitate la 12445959 lei deci programul ia in calcul acest salariu pe luna octombrie 2001 chiar daca ati introdus un salariu mai mare.
Dupa ce ati eliminat erorile de mai sus procedati astfel :
- Calculati “Punctaj pensie” impartind “Punctaj total” la 20 ani (nu la 33,66667) cum face programul de calcul.
- Calculati valoare pensie inmultind “Punctaj pensie” calculat mai sus cu “Valoare punct pensie” adica 732.80 roni.
Daca ati avut stagii lucrate in grupele de munca I sau II inainte de aprilie 2001 sau conditii deosebite si conditii speciale dupa aprilie 2001 trebuie sa mai faceti o corectie majorand punctajele anuale (le gasiti facand Click pe “Datele introduse”) cu 25 % in cazul stagiilor de gr II sau conditii deosebite si cu 50 % in cazul stagiilor de gr I sau conditii speciale.
Daca aveti nelamuriri reveniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1