Subiect "Somaj cu plati compensatorii" Deschis de Simona Comsa la data: 10/28/2010 1:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Somaj cu plati compensatorii
Scris de: Simona Comsa la data: 10/28/2010 1:47pm
Gen:F
Data nasterii:17.11.1954
Stagiul de cotizare:28 ani 6 luni si 3zile
Alte date:Din data de 1.03.2009 sunt la pensie de invaliditate gradul 3 la varsta de 54 ani si 11 luni.In decizia de pensie apare
- stagiul necesar de cotizare=29 ani si 10 luni
- stagiul realizat 33 ani 11 luni si 15 zile, din care stagiul de cotizare realizat in conditii normale=28 ani 6 luni 24 zile, stagiul asimilat=4 ani 10 luni si stagiul asimilat(alte drepturi asig.soci.)= 6 luni si 21 zile.
-stagiul de cotizare necesar 22 ani
La pct.G din decizie apare:
Puncte realizate (cu S.V. in perioada 03.1970-03.1992)-as dori sa ma lamuriti ce inseamna
Nr. puncte realizate=34.24871
Punctaj mediu = 1.14800
Intrebare: As dori sa ma lamuriti daca cei 5 ani de facultate la zi sint inclusi in stagiul asimilat, sau aceia se aduna doar cind ies la pensie limita de varsta? Cite puncte se mai adauga?
Am incercat sa-mi fac calculul punctajului cu programul d-stra dar din 1.06.1998 pina 25.02.1999 am fost disponibilizata in baza OUG 9/1997 si am primit plati compensatorii. In cartea de munca am pe aceasta perioada trecute la rubrica salarii de baza niste sume care presupun ca reprezinta salariile compensatorii (sincer nu mai tin minte),iar in buletinul de calcul al pensiei apare doar "Somaj; Aj.integrare p"- ce ar trebui sa introduc in programul de calcul al punctajului? Si mai clar ce ar fi trebuit sa imi ia in calcul cei de la casa de pensii pe aceasta perioada?
As mai avea citeva intrebari: In momentul cind as putea iesi la pensie pt. limita de virsta trebuie sa solicit eu recalcularea pensiei sau se face automat de catre casa de pensii? Ar putea fi mai mica pensia recalculata? In cazul meu ar fi putut sa se aplice ceva penalitati la calculul punctajului( intreb pt.ca mi se pare tare mic punctajul stabilit)?
Re: Somaj cu plati compensatorii
Scris de: la pensie la data: 10/29/2010 7:29am
1. Precizarea (cu S.V. in perioada 03.1970-03.1992). are urmatoarea explicatie:
In perioada anterioara lui aprilie 1992 sporul de vecime (SV) se acorda si se introduce in program nu cel primit ci cel care se determina asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”
Pentru dv am determinat noi acest spor si este :
- In august 1983 3 %
- Intre septembrie 1983 – iulie 1988 6 %
- Intre august 1988 – martie 1992 9 %
Din datele completate de dv presupunem ca ati introdus acest spor cumulat cu un alt spor. Este corect sa se faca cumularea sporurilor daca ati primit mai multe sporuri concomitent.
2.Anii de facultate sunt socotiti stagiu asimilat (este vorba de acel stagiu asimilat de 4 ani si 10 luni). Acesta este luat in calculul pensiei de invaliditate cu salariu minim pe economie. Dv pentru a introduce in programul de calcul pensie perioada de facultate procedati astfel:
-In pagina de intrare completati “Data inceperii activitatii profesionale 01 octombrie 1973 si astfel vi se deschid pagini anuale si pe perioada facultatii.
- Pe perioada octombrie 1973 – iulie 1978 selectati codul “F” fara a mai completa nimic si programul de calcul va va lua in calcul perioada de facultate.
- Punctajul pe perioada facultatii il puteti vizualiza facand click pe “Datele introduse” de pe oricare pagina anuala de date.
3. Regretam ca nu va putem raspunde la intrebarea privind salariul care trebuie introdus pe perioada platilor compensatrorii deoarece nu ne este clar statutul dv in aceasta perioada.
4.Conform actualei legi a pensiilor la indeplinirea conditiilor pentru pensie la limita de varsta (17 octombrie 2014) trebuie sa cereti recalcularea pensiei prin introducerea in calcul a perioadei cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
In cazul dv care la data pensionarii de invaliditate ati avut un stagiu de cotizare realizat (33 ani 11 luni si 15 zile) mai mare decat stagiul complet de cotizare (29 ani si 10 luni) pensia la limita de varsta va fi mai mare decat cea de invaliditate.
Conform proiectului legii unitare a pensiilor care presupunem ca va intra in vigoare de la 01 ianuarie 2011 trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta si recalcularea acesteia se va face automat fara a fi nevoie sa faceti cerere.
Re: Somaj cu plati compensatorii
Scris de: Simona Comsa la data: 10/29/2010 9:10am
Gen:F
Data nasterii:17.11.54
Stagiul de cotizare:28 ani 6 luni si 3zile
Alte date:
Intrebare: va multumesc foarte mult pt. lamuriri. In legatura cu salariul care trebuie introdus pe perioada platilor compensatrorii: Vreau sa specific ca in perioada 1.06.1998 pina 25.02.1999 am fost disponibilizata in baza OUG 9/1997, timp in care am fost in somaj-9 luni si am primit plati compensatorii-12 luni. Contractul de munca a fost desfacut conf. art 130 alin. 1 lit a din codul muncii (1998). Salariul anterior intrarii in somaj a fost 847000lei. Pe perioada somajului in cartea de munca sint trecute ca salar de baza lunar(col 6), urmatoarele:
- 01.06.1998-01.09.1998 salar=438434 lei
- 01.09.1998-25.02.1999 salar=455801 lei
In buletinul de calcul al pensiei apare doar "Somaj; Aj.integrare p" fara nici o suma. Deci revin cu intrebarea: ce ar trebui sa introduc in programul de calcul al punctajului? Si mai clar ce ar fi trebuit sa imi ia in calcul cei de la casa de pensii pe aceasta perioada?
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor.
Re: Somaj cu plati compensatorii
Scris de: la pensie la data: 11/01/2010 6:41am
Completati salariile inscrise in carnetul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1