Subiect "Venit net, venit baza, salariu net" Deschis de Bucalete Gheorghe la data: 10/29/2010 5:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Venit net, venit baza, salariu net
Scris de: Bucalete Gheorghe la data: 10/29/2010 5:45am
Gen:M
Data nasterii:26.04.1954
Stagiul de cotizare:410 luni
Alte date:16 ani gr. deosebita (gr a II-a) si 15 ani gr. speciala
Intrebare:Cum se calculeaza veniturile lunare care apar in cartea de munca? In Fisa fiscala e una, venitul net, venit baza, salariu net e alta; ce mai, nu ma descurc. Din 1995(!) apar si sporuri care sunt cand 5, cand 6 iar alte trei sporuri nu apar de loc. Am facut o simulare cu datele pe care le am pana acum si vad ca programul dv. merge uns! Va multumesc.
Re: Venit net, venit baza, salariu net
Scris de: Bucalete Gheorghe la data: 10/30/2010 9:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sa nu credeti ca vreau mura in gura; legea asta, tot citind-o, m-a bagat si mai tare in ceata.. deci nu e transparenta..pe perioada anilor 1990-1999 de unde iau salariile medii si cum zice legea "Art. 78. - (1) Punctajul anual al asiguratului se determină prin împărţirea la 12 a punctajului rezultat în anul respectiv din însumarea numărului de puncte realizat în fiecare lună. Numărul de puncte realizat în fiecare lună se calculează prin raportarea salariului brut lunar individual, inclusiv sporurile şi adaosurile, sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuţiei individuale de asigurări sociale, la salariul mediu brut lunar din luna respectivă, comunicat de Comisia Naţională pentru Statistică.. Ea, comisia, nu comunica nici pentru un deceniu dar pentru fiecare luna!!. Va rog mult lamuriti-ma. Va multumesc.
Re: Venit net, venit baza, salariu net
Scris de: la pensie la data: 10/30/2010 9:54am
Nu putem sa va facem o eplicatie detaliata deoarece am facut aceste explicatii pe site in paginile :
-Baza de calcul a punctajului pensiei
-Limitarea salariului luat in calculul pensiei.
accesibile de pe “Pagina principala”.
- Spor de vechime, accesibil de pe “Forum”.
Daca aveti nelamuriri punctuale precizati-le si noi va indrumam.
Am verificat datele introduse si avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe site.
Pentru dv l-am determinat noi si dv trebuie sa-l introduceti. Acesta este :
- Intre februarie 1983 – august 1983 3 %
- Intre septembrie 1983 – ianuarie1988 6 %
- Intre februarie 1988 –martie 1992 9 %
2. In anii 2001 si 2002 ati introdus salarii mai mari decat limita maxima luata in calcul. Aceasta gresala nu are influenta in calcul deoarece programul nostru limiteaza salariile introduse in calcul.
Pe perioada cat aveti de la Casa de Pensii certificate cu stagiile de cotizare si sumele pentru care s-a platit Contributie de Asigurare Sociala introduceti aceste sume in programul de calcul pensie.
3. Pe perioada in care aveti adeverinte cu alte sporuri primite care nu sunt incluse in salariile din carnetul de munca introduceti separat salariile tarifare inscrise in carnetul de munca si separat sporurile cumulate pe categoriile % si “fixe”
Pe perioada stagiilor de gr II si gr I lucrate inainte de aprilie 2001 vi se majoreaza conform OU 209/2008 punctajele anuale cu 25 % pentru stagiile in gr II si cu 50 % pe perioada stagiilor de gr I. Aceste punctaje anuale se gasiti facand click pe “Datele introduse” de pe orice pagina cu date. Calcularea acestor puncte suplimentare este mai complicata si daca nu o puteti calcula retineti ca le veti primi.
Nu trebuie sa va preocupe modul de calcul al punctajelor lunare, anuale si medii deoarece aceste calcule le face programul de calcul luand salariile medii pe tar ape care i le furnizam noi. Daca din curiozitate va intereseaza aceste salarii medii (pe care Comisia Nationala de statistica le comunica cu constiinciozitate) le putei afla pe site-ul nostru pe pagina principala facand clic pe : “va puteti calcula/salariul mediu pe tara”
Re: Venit net, venit baza, salariu net
Scris de: Bucalete Gheorghe la data: 11/01/2010 9:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc mult pentru informatii si sfaturi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1