Subiect "Pensie pt. persoane cu handicap" Deschis de Girigan Rodica la data: 10/29/2010 10:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie pt. persoane cu handicap
Scris de: Girigan Rodica la data: 10/29/2010 10:44am
Gen: M
Data nasterii: 26.10.1954
Stagiul de cotizare:37ani+1an somaj
Alte date: handicap
Intrebare:
-sotul meu lucreaza din 01.03.1972
-in urma unui accident de munca si-a pierdut vederea la ochiul drept si cu 01.02.1973 a fost "propus pentru pensie de invaliditate ", in baza unei decizii de pensionare
-nu a intrerupt activitatea si a continuat sa lucreze, cu contract de munca, pana la 19.06.2009
-din 19.06.2009 pana in octombrie 2010 este in somaj
-nu are cerdificat de persoana cu handicap
Beneficiaza de reducerea varstei de pensionare pentru conditii de handicap ?
Ce acte specifice sunt necesare la dosarul de pensie ?
Va multumesc.
Re: Pensie pt. persoane cu handicap
Scris de: la pensie la data: 11/01/2010 3:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere sotul dv are dreptul la pensie la limita de varsta in 26 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani.
Reducerea varstei de pensionare pentru persoanele care au stagii de de cotizare lucrate dupa dobandirea starii de handicap se face conform art 47 din legea 19/2000 si se face numai pentru persoanele care au certificate cu incadrarea in unul din categoriile de handicap prin care se certifica si data dobandirii handicapului.
Evaluarea incadrarii in una din categoriile de handicap se face de catre “Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap” organizata la nivelul fiecarui judet in subordinea Consiliului Judetean.
Pentru dosarul de pensionare sunt necesare urmatoarele acte :
- Cerere tip luata de la Casa de Pensii.
- Carnetul de munca (original si copie)
- Livretul militar (original si copie) daca este cazul.
- Adeverinte cu sporurile primite daca este cazul
- Adeverinta cu privind conditiile de munca daca este cazul.
- Certificat pentru incadrarea in un grad de handicap.
- Alte acte daca beneficiaza de prevederi ale unor legi speciale sau de drepturi care nu sunt continute in actele de mai sus. Este bine sa consultati listele complete afisate la Casle de Pensii sau pe site-urile acestora.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1