Subiect "Varsta pensie" Deschis de Mirea Marian la data: 10/29/2010 3:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta pensie
Scris de: Mirea Marian la data: 10/29/2010 3:21pm
Buna ziua,

Nume: Mirea Stelian
Data nasterii: 22.Iunie.1960
Varsta: 50 ani si 4 luni
Vechime grupa I de munca: 17 ani si 8 luni
Vechime conditii speciale: 4 ani (dupa 2001)

Ma puteti ajuta cu un sfat referitor la ce sa fac in situatia in care din 2006 nu mai am loc de munca? Ma pot pensiona acum? Pot plati contizatie inca ultimii 4 ani pe care nu ii mai am pe cartea de munca? Cand pot iesi la pensie?

Mentionez ca nu am urmat facultatea si am urmat stagiu militar de 1 an si 4 luni.
Re: Varsta pensie
Scris de: la pensie la data: 11/01/2010 5:21am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 22 iunie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare cumulat cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 31 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 21 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani adica in 22 iunie 2017. Pentru aceasta reducere se pune conditia sa aveti stagiul de cotizare de 27 ani pe care il aveti.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul dv in conditii deosebite de 17 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni
Pentru stagiul de cotizare in conditii speciale de 4 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 1 an
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de 4 ani si 6 luni si aveti dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta in 22 decembrie 2020 cu conditia ca sa aveti stagiu de cotizare de 34 ani.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
In cazul variantei 2 puteti beneficia de pensie anticipata partiala (diminuata) in 22 iunie 2020, daca atunci aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani (inclusiv sporul de stagiu pentru grupa I de munca)
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se modifica astfel :
-Reducerea varstei de pensionare in varianta 1 creste la 10 ani si 6 luni puteti sa iesiti la pensie la limita de varsta in 22 decembrie 2014.
-Reducerea varstei de pensionare in varianta 2 creste la 5 ani si 6 luni si puteti sa iesiti la pensie la limita de varsta in 22 decembrie 2019.
- Vi se mai acorda un spor de vecime de 2 ani pentru stagiul de 4 ani lucrat in conditii speciale si realizati un stagiu de cotizare total de 33 ani si 6 luni.
Sfatul nostru este sa asteptati adoptarea legii unitare a pensiilor pentru calculul stagiului necesar sa fie completat deoarece daca se pastreaza prevederile din proiect aveti nevoie sa completati numai 1 an si 6 luni.
Re: Varsta pensie
Scris de: Mirea Marian la data: 12/31/2010 4:27am
Buna ziua,

Imi puteti spune cum se va intampla acum dat fiind faptul ca legea pensiilor va intra in vigoare? Se schimba ceva in scenariul prezentat?
Re: Varsta pensie
Scris de: la pensie la data: 01/03/2011 4:24am
Asa cum am precizat anterior trebuie mai intai trebuie sa va interesati la intreprinderea unde ati lucrat stagiul de 17 ani si 8 luni in gr I, cu ce grupa de munca a fost echivalat (conditii speciale sau conditii deosebite) si sa cereti adeverinta cu grupele de munca de la angajator atat pentru stagiul de gr I cat si pentru stagiul in grupa speciala.
Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu grupa conditii speciale aveti dreptul de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si 6 luni (cum am spus anterior) adica va puteti pensiona la varsta de 54 ani si 6 luni adica in 22 decembrie 2014 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani. Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu grupa conditii deosebite aveti dreptul de reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (cum am spus anterior) adica va puteti pensiona la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 22 decembrie 2019 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani.
Pentru a va calcula stagiul de cotizare trebuie sa luati in calcul urmatoarele :
-Stagiul de cotizare lucrat in gr I 17 ani si 8 luni
- Stagiul de cotizare lucrat in conditii speciale 4 ani
- Daca mai aveti stagiu lucrat in conditii normale sau in somaj.
- Spor de vechime pentru stagiul in gr I 8 ani si 6 luni
- Spor de vechime pentru stagiul in conditii speciale 2 ani
- Stagiul asimilat pentru stagiu militar de 1 an si 4 luni
Daca nu aveti stagiu in conditii normale sau in somaj cumulati un stagiu de cotizare total de 33 ani si 6 luni si pentru a iesi la pensie beneficiind de reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca aveti nevoie de completarea stagiului de cotizare la 35 ani .
Completarea stagiului de cotizare se poate face prin :
-Angajare. In varianta 2 pana la 22 decembrie 2019 poate reusiti sa va angajati minimum 1 an si 6 luni
- Incheierea cu Casa de pensii teritoriala a unui Contract de asigurare sociala cu plata contributiel lunare pana la completarea vechimii.
Noi va sfatuim sa obtineti mai intai adeverintele pentru stagiile in grupele de munca si apoi sa va prezentati cu acestea precum si cu carnetul de munca si livretul militar, la Casa de pensii pentru a va calcula stagiul de cotizare precum si diferenta de completat.
Daca ati avut in posesia dv carnetul de munca din 2006 si nu v-ati prezentat cu el la Casa de pensii pentru scanare, situatie se complica dar pentru inceput trebuie sa va prezentati cu el la Casa de pensii pentru a va spune ce trebuie sa faceti.
Re: Varsta pensie
Scris de: Mirea Marian la data: 01/05/2011 5:47am
Va multumesc mult de tot pentru raspunsurile dumneavoastra.

Acum am toate detaliile necesare pe perioade:

1. 25.10.1979 - 3 luni gradul II procent 100%
2. Armata 1 an si 4 luni
3. 25.06.1981 - 1.11.1995 - gradul I procent 100%
4. 1.11.1995 - 1.03.1998 gradul II procent 100%
5. 1.03.1998 - 1.04.2001 gradul I procent 100%
6. 1.04.2001 - 1.06.2006 conditii speciale
7. 1.06.2006 - 1.06.2007 un an somaj

Pentru perioadele 3 si 5 grupa I calculul este de 17 ani si 5 luni vechime si au fost echivalate cu conditii speciale (adeverinta primita de la intreprindere).

Intrebarea este, dat fiind totalul acum, de:
- 17 ani si 5 luni grupa I echivalat conditii speciale
- 5 ani si 2 luni conditii speciale
- 2 ani si 7 luni grupa II 9nu stiu cum se echivaleaza - se primeau 3 luni la fiecare an lucrat)
- 1 an si 4 luni armata
- 1 an somaj 92006-2007)
mai am nevoie sa cotizez ceva sau la 22.Decembrie.2014 ma pot pensiona?


Va multumesc anticipat,

CU respect

Marian Mirea
Re: Varsta pensie
Scris de: la pensie la data: 01/09/2011 1:00pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 22 iunie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 17 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de stagiu de cotizare de 8 ani si 6 luni, pentru stagiul de 5 ani in conditii speciale de munca beneficiati de un spor de stagiu de cotizare de 2 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 2 ani in gr II de un spor de stagiu de 6 luni .
Cumuland stagiile dv cu sporurile de vechime de mai sus si cu perioadele de stagiu militar si somaj realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si nu mai aveti nevoie de completarea stagiului de cotizare
Pentru stagiul cumulat in conditii speciale de 22 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani adica in 22 iunie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1