Subiect "completare a stagiului de cotizare" Deschis de Stela Martin la data: 10/31/2010 2:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare a stagiului de cotizare
Scris de: Stela Martin la data: 10/31/2010 2:22pm
Gen:F
Data nasterii:29/08/1968
Stagiul de cotizare:15 ani fara 4 zile
Alte date:
Intrebare:
Din 2003 locuiesc in Franta. Din 2009 sunt angajata cu un contract pe durata nedeterminata.
Intre 2003 si 2009 am lucrat (3 contracte de durata determinata si care cumulate fac 11 luni)si ca am facut un master.
In aceste conditii pot beneficia de Ordonanta de urgenta pentru a completa stagiul de cotizare ? Daca da trebuie sa aleg un an in care nu am lucrat in Franta pentru a nu intra in contradictie cu conditiile din Ordonanta ? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: completare a stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/01/2010 10:40am
Situatia dv este confuza. Trebuia sa precizati daca stagiul de cotizare de 15 ani este realizat numai in Romania sau ati luat in calcul si stagiul de cotizare din Franta.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 29 august 2028 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect data de iesire la pensie se amana cu 3 sau 5 ani (aceasta lege nu a fost inca definitivata) stagiul complet de cotizare devine 33 sau 35 ani, insa stagiul minim ramane 15 ani.
Cei care au stagii de cotizare in Romania si in o tara cu care Romania are incheiat Acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale (Franta facand parte din UE are incheiat acord bilateral cu Romania) beneficiaza de recunoasterea reciproca a stagiilor de cotizare iar daca aveti stagiul de cotizare de 15 ani in Romania nu aveti nevoie de completarea stagiului minim de cotizare nici prin ordonanta care s-a dat de curand si nici prin recunoasterea stagiului cotizat in Franta. In plus in Romania se asimileaza stagiului de cotizare si perioada cat ati urmat studiile universitare.
Completarea stagiului de cotizare cu o perioada care nu este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie (cu intentia de a obtine un punctaj mai mare) dupa parerea noastra nu este recomandabila deoarece eficienta acestei investitii financiare este mai mica decat depunerea aceleiasi sume in banca.
Daca insistati pe completarea stagiului de cotizare din ratiuni pe care nu le cunoastem este corect rationamentul privind alegerea perioadei. Nu cunoastem daca la incheierea contractului se completare a stagiului de cotizare Casa de Pensii va va cere sa dovediti ca in acea perioada ati avut domiciliul in Romania deoarece asa ar fi logic.
Re: completare a stagiului de cotizare
Scris de: Stela Martin la data: 11/01/2010 5:27pm
Gen:F
Data nasterii:29
Stagiul de cotizare:13 ani si jumatate
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns.
In Romania am cotizat 13,5 ani.
Motivul pentru care doresc sa platesc retroactiv este de a completa stagiul de cotizare in Romania pentru a putea beneficia de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1