Subiect "ore suplimentare platite" Deschis de chicus stefania livia la data: 11/01/2010 7:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ore suplimentare platite
Scris de: chicus stefania livia la data: 11/01/2010 7:35am
Gen:f
Data nasterii:10.04.1953
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare: 1) din 1994 - prezent lucrez la o institutie particulara si ni s-a spus ca sporul de vechime este inclus in salariu. Imi trebuie adeverinta in acest sens?
2) din 1995 pina in prezent mi s-au platit lunar ore suplimentare, in fiecare luna alt numar de ore, nu este trecut in cartea de munca, dar contributia la pensie mi s-a oprit la salariul REALIZAT (INCLUZIND SI ORELE SUPLIMENTARE). La calculul pensiei imi trebuie adeverinta de la locul de munca cu sumele pe orele suplimentare, sau se ia din fisa fiscala trimisa lunar de institutie? Multumesc.
Re: ore suplimentare platite
Scris de: la pensie la data: 11/02/2010 4:26am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni.
1. Sporurile de orice fel inclusiv cel de vechime trebuia inclus in salariul inscris in carnetul de munca incepand cu 01 aprilie 1992. Daca acea firma a respectat aceste instructiuni nu mai este necesar sa depuneti adeverita de sporuri pentru aceasta perioada dupa aprilie 1992.
2. Orele suplimentare lucrate in perioada anterioara lui 01 aprilie 2001 nu au facut parte din baza de calcul a pensiei conform legii pensiilor 3/1977 valabila in acea perioada. Inainte de 01 aprilie 2001 nu vi s-a retinut contributie pentru pensie nici pentru orele suplimentare si nici pentru salariu tarifar. Vi s-a retinut numai o contributie pentru pensie suplimentara care trebuia retinuta numai pentru salariu tarifar.
Dupa 01 aprilie 2001 sumele castigate pentru orele suplimentare au intrat in baza de calcul a punctajului pensiei conform legii pensiilor 19/200. Ca urmare a fost retinuta contributie pentru asigurari sociale (CAS) pentru salariul brut adica si pentru orele suplimentare.
Sumele pentru care s-a platit CAS au fost trimise la Casa de pensii pe suport electronic si stocate in arhiva acesteia si deci pentru acestea nu trebuie sa mai prezentati adeverinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1