Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de dron virgil la data: 11/01/2010 7:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: dron virgil la data: 11/01/2010 7:56am
Gen:Gen:masculin
Data nasterii:24 februarie 1952
Stagiul de cotizare:33 ani si timp de 14 ani si 4 luni grupa 2

Intrebare:Pot iesi la pensie anticipat la 59 de ani daca am stagiul complet de cotizare ÅŸi datele de mai sus !!!
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/02/2010 4:43am
Nu puteti iesi la pensie anticipata partiala in aceste conditii. Reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se cumuleaza cu anticiparea pentru pensie anticipata partiala.
Incepand de la jumatatea lunii iulie 2010 am avut un schimb prelungit de mesaje pe aceasta tema (acesta este al 9-lea) si am crezut ca am reusit sa va lamurim.
Daca ati uitat raspunsul noi nu putem decat sa vi-l repetam.

Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 24 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 14 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 36 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 24 februarie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani adica in 24 februarie 2012. diminuarea pensiei depinde de si de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare de atunci. Daca cereti pensie anticipata in februarie 2012 se socotesc 24 luni de anticipare deoarece se calculeaza numai pana in februarie 2014.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect datele de mai sus nu se modifica.
Se modifica numai diminuarea pensiei anticipate partiale care depinde numai de numarul de luni de anticipare si pentru 24 luni de anticipare diminuarea va fi de 18 %.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: dron virgil la data: 11/02/2010 6:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc inca o data !!!! am inteles nu o sa va mai deranjez !!!!!!
Va urez o zi buna si numai bine !!!!
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/02/2010 8:51am
Nu trebuie sa ne intelegeti gresit, daca aveti nelamuriri pe care nu le-am discutat puteti reveni oricand.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: DRON VIRGIL la data: 12/29/2010 7:06am
Gen:Gen:masculin
Data nasterii:24 februarie 1952
Stagiul de cotizare:33 ani si timp de 14 ani si 4 luni grupa 2
DACA IN SITUATIA NOII LEGII A PENSIONARII RAMINE VALABIL ULTIMUL RASPUNS PRIMIT DE LA DUMNEAVOASTRA IN DATA DE 2.11.2010 !!
Cu stima,
DRON VIRGIL

lA MULTI ANI PENTRU 2011 !!!!!
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 12/30/2010 9:23am
In ceiace priveste situatia dv prevederile din proiectul legii unitare a pensiilor se regasesc intocmai in legea unitara a pensiilor 263/2010, care va intra in vigoare din 01 ianuarie 2011 astfel ca cele specificate de noi in finalul raspunsului raman valabile.
Va dorim "Un An Bun cu Bucurii"
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: dron virgil la data: 01/03/2011 3:46am
Va mulțumesc pentru răspuns și va urez un an nou cu împliniri și realizări .....M ați ajutat foarte mult este un site foarte folositor ......
Cu stima,
ing.Dron VIRGIL
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/03/2011 10:50am
Ne bucuram cand auzim ca am fost de ajutor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1