Subiect "Intocmire si depunere dosar" Deschis de Victoria Comardicea la data: 11/02/2010 3:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intocmire si depunere dosar
Scris de: Victoria Comardicea la data: 11/02/2010 3:19am
Gen:feminin
Data nasterii:29.10.1956
Stagiul de cotizare:34 ani, 11 luni si 17 zile (pana la 31.12.2010)
Alte date: grupa a II-a munca - 24 ani, 10 luni
Intrebare: Din raspunsul dv. din data de .1.11.2010 citez:
..."beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in 29 aprilie 2011. "
De ce se scade acesta reducere din 60 de ani (ce va fi valabil in 2013) si nu din 58 ani si 11 luni cat e afisat acum pe acest site ?
Nu pot face cererea de pensionare incepand din 01.12.2010, ca sa nu trec in 2011 cand nu stim ce lege va aparea?
A doua intrebare este referitoare la intocmirea cererii si a dosarului.
In prezent sunt salariata la o firma unde sunt in pericol ca peste o luna sa fiu disponibilizata din lipsa de lucrari.
Cum trebuie sa procedez ? Unde ar trebui sa depun cererea de pensionare? La firma sau la casa de pensii? Si cine trebuie sa intocmesca dosarul de pensionare, eu, sau firma unde lucrez?
Pot cere pensionarea cu data de 01.12.2010?
Va multumesc.
Re: Intocmire si depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 11/03/2010 3:26am
Ne pare rau dar nu mai putem adauga nimic la raspunsul dat la ultimul mesaj al dv cu continut identic pe care il repetam :
V-am raspuns la ce data puteti cere pensie la limita de varsta conform datelor prezentate adica in 29 aprilie 2011 sau 29 februarie 2012 in functie de legea pensiilor care va fi in vigoare la acea data. Ne pare rau ca trebuie sa va spunem ca nu aveti cum evita trecerea in anii urmatori lui 2010.
Varsta standard de pensionare depinde de data de nastere iar dv conform datei de nastere aveti varsta standard de pensionare de 60 ani conform actualei legi a pensiilor sau 60 ani si 10 luni conform legii unitare a pensiilor.
Varsta standard de pensionare de 58 ani si 11 luni o au femeile nascute in perioada octombrie – decembrie 1951.
Re: Intocmire si depunere dosar
Scris de: Victoria Comardicea la data: 11/03/2010 7:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult pentru raspuns si rabdare.
Va rog sa imi raspundeti si la intrebarile referitoare la intocmirea dosarului:

In prezent sunt salariata la o firma unde sunt in pericol ca peste o luna sa fiu disponibilizata din lipsa de lucrari. Deci o sa trebuiasca sa mai caut ceva de lucru pana in aprilie 2011.
Cum trebuie sa procedez dupa acesta data?
Unde ar trebui sa depun cererea de pensionare?
La firma sau la casa de pensii?
Si cine trebuie sa intocmesca dosarul de pensionare, eu, sau firma unde lucrez?
Va multumesc inca odata.
Re: Intocmire si depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 11/04/2010 3:44am
Conform prevederilor actuale obligatia intocmirii si depunerii dosarului o au :
- Angajatorii daca asiguratul este angajat,
- Cei care platesc ajutorul de somaj (AJOFM) in cazul cand asiguratul este somer.
-Asiguratul daca nu are nici calitatea de angajat si nici de somer.
Daca se modifica legea pensiilor urmeaza sa va interesati ce modificari aduce in aceasta privinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1