Subiect "contestatie decizie pensionare" Deschis de mariana.b la data: 11/05/2010 10:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie decizie pensionare
Scris de: mariana.b la data: 11/05/2010 10:48am
Gen:F
Data nasterii:09/11/1954
Stagiul de cotizare:33 ani si 10 luni
Alte date:facultate
Intrebare:in perioada 1979-1982 am predat cu ora la un liceu, in afara orelor de program.La dosarul de pensie am depus adeverinta de la liceu cu aceste venituri netrecute in cartea de munca,pentru care s-a retinut si virat 2% pentru pensia suplimentara si CAS,insa nu au fost luate in calculul pensiei anticipat partial, pensie ce a intrat in plata la data de 12/05/2010. Trebuiau luate in calculul pensiei aceaste venituri netrecute in cartea de munca?
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/08/2010 8:51am
Situatia este prezentata confuz. Nu ati prezentat unde ati lucrat cu contractul de baza la o intreprindere, la acelasi liceu unde ati lucrat orele suplimentare sau la o alta unitate scolara.
Casa de pensii nu au luat in calcul deoarece presupunem ca a socotit aceste ore suplimentare care inainte de aprilie 2001 nu au intrat in baza de calcul a pensiei dar in acest caz nu trebuia sa vi se retina contributie pentru pensie suplimentara.
Presupunand ca ati lucrat la o intreprindere si ati avut contract cu un liceu ca profesor cumulard iar liceul a oprit cotributie pentru pensie suplimentara si a platit si Contributie de asigurare sociala din partea angajatorului atunci ati putea obtine numai in justitie dreptul de a vi se lua in calcul aceste sume.
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: mariana.b la data: 11/11/2010 2:38am
Gen:f
Data nasterii:09.11.1954
Stagiul de cotizare:33ani si 10 luni
Alte date:facultate
Intrebare: Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Revin cu precizarea ca am lucrat cu contract de munca pe perioada nedeterminata la Schela de petrol Ciuresti, iar orele cu plata le-am facut la liceul de petrol, in afara orelor de program, deci inteleg ca aceste venituri netrecute in cartea de munca ar fi trebuit luate in calculul pensiei ?
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/12/2010 8:55am
Situatia este cea pe care am presupu-o mai sus si nu avem nimic de adaugat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1