Subiect "valoare?????" Deschis de monica diaconu la data: 11/07/2010 11:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valoare?????
Scris de: monica diaconu la data: 11/07/2010 11:41am
Gen:fem
Data nasterii:26.08.1951
Stagiul de cotizare:23ani,8luni

Alte date:decizia a fost intocmita in luna iulie2010.
Intrebare:cum se calculeaza pensia?????
Re: valoare?????
Scris de: la pensie la data: 11/08/2010 10:26am
Pensia la limita de varsta se calculeaza astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut, la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza un punctaj mediu al pensiei prin impartirea sumei punctajelor anuale (in cazul dv 23 ani si 8 luni) la stagiul complet de cotizare (in cazul dv 27 ani si 8 luni).
Se calculeaza pensia inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie care in prezent este de 732,80 lei.
Daca ati primit decizia de pensionare la limita de varsta si vreti sa verificati corectitudinea calculului trebuie sa procedati astfel :
-Verificati daca au fost introduse corect, in calcul, salariile (veniturile) castigate de dv pe toata perioada de cotizare. Aceste venituri le gasiti in Buletinul de calcul care trebuia sa fie anexat deciziei de pensionare. Daca nu ati primit acest buletin de calcul cereti-l printr-o cerere la Casa de Pensii.
- Daca mai doriti sa verificati si calculul propriu zis (dupa parerea noastra nu mai trebuie) introduceti salariile (veniturile) si sporurile din buletinul de calcul pe care l-ati verificat anterior in programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru urmand instructiunile de pe site. Daca intampinati greutati cereti-ne ajutorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1