Subiect "pot cotiza la casa de pensii daca nu am lucrat niciodata?" Deschis de Daniela la data: 11/08/2010 8:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot cotiza la casa de pensii daca nu am lucrat niciodata?
Scris de: Daniela la data: 11/08/2010 8:14am
Gen:F
Data nasterii:1974
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna!
Am 36 ani si sunt o persoana cu handicap grav, gradul I.Nu am lucrat niciodata si as dori sa intreb daca pot cotiza la casa de pensii cu o suma mica pentru a putea sa ma pensionez dupa 7 ani( conform tabelului din legea pensiilor)cu pensia minima de 350 roni si daca da, care este suma pe care trebuie s-o cotizez lunar pe baza unui contract la casa de pensii si ce demersuri trebuie sa fac?
Re: pot cotiza la casa de pensii daca nu am lucrat niciodata?
Scris de: la pensie la data: 11/09/2010 3:05am
Situatia dv este complicata dar credem ca prin tenacitate si putina bunavointa din partea celor de la Casa de pensii se poate rezolva astfel :
-Stagiul de cotizare poate fi completat prin incheierea cu Casa de Pensii a unui Contract de Asigurare Sociala.
- Perioada pe care trebuie sa incheiati contractul este de 7 ani daca realizati aceasta perioada pana la varsta de 43 ani conform actualei legi a pensiilor 19/2000 si de 8 ani si 6 luni pana la varsta de 45 ani conform legii unitare a pensiilor care presupunem ca va intra in vigoare la 01 ianuarie 2011.
- Suma care trebuie platita drept contributie lunara se calculeaza lunar in functie de salariul mediu pe economie care sta la baza fundamentarii bugetului anual de asigurari sociale de stat. Pe anul 2010 aceasta contributie lunara este de 144 lei.
Una din persoanele care a vizitat site-ul nostru ne-a comunicat ca aceasta contributie lunara pentru persoanele cu handicau grav este de 1 leu (ron) lunar. Noi nu cunoastem aceasta lege
Cititi mesajul acestei doamne la adresa http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&cat=0&thread=13778
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1