Subiect "avantaje?dezavantaje?" Deschis de cornea melania la data: 11/09/2010 2:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
avantaje?dezavantaje?
Scris de: cornea melania la data: 11/09/2010 2:16pm
Gen: F
Data nasterii:21 oct. 1952
Stagiul de cotizare:34ani+4 fac.
Alte date:toata perioada lucrata in invatam.
Intrebare:Cu ajutorul programului Dvs. am reusit sa calculez(estimez) cuantumul pensiei cuvenite pt. perioada lucrata.
1.As vrea sa stiu daca la valorile obtinute conf. programului, se mai adauga ceva pt. anii lucrati dupa stagiul obligatoriu de cotizare(30 de ani?)si daca da, cum se calculeaza?
2.As avea nevoie de un sfat in legatura cu data la care e bine sa cer pensionarea. Nu stiu sa apreciez care ar fi avantajele/dezavantajele in cazul in care m-as pensiona in ian.2012(deci dupa legea care va intra in vigoare), sau daca m-as pensiona la 1.12.2010, asa dupa cum intentionez si dupa cum mi-am estimat pensia.Am aceasta posibilitate fara diminuare.
Va multumesc, cu mult respect!
Re: avantaje?dezavantaje?
Scris de: la pensie la data: 11/10/2010 5:10am
Am verificat si noi datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 In luna august 1977 selectati codul F deoarece un an universitar dureaza pana la 30 septembrie iar in ultimul an pana la data angajarii daca aceasta este anterioara lui 30 septembrie,
2. Nu ati introdus sporul de vechime care se determina conform celor explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime”. Pentru dv am determinat noi acest spor si trebuie sa-l introduceti astfel :
Intre decembrie 1981 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – noiembrie 1986 6 %
Intre decembrie 1986 – noiembrie 1991 9 %
Intre decembrie 1991 – martie1992 12 %
3 Daca ati beneficiat si de alte sporuri inainte de introducerea lor in salariul inscris in carnetul de munca trebuie sa le introduceti in calcul.
4 Nu se acorda sporuri pentru stagiile peste stagiul complet de cotizare (in cazul dv 28ani si 6 luni) ci pentru stagiile lucrate peste varsta standard de pensionare (in cazul dv 59 ani si 3 luni)
5 Avantajele iesirii la pensie in decembrie 2010 sunt :
- Beneficiati de pensie in cazul unor probleme privind siguranta postului.
Desi posibilitatea iesirii la pensie cu maxim 3 ani inainte de varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni nu este anulata de proiectul legii unitare a pensiilor puteti pierde acest drept prin noua lege a educatiei care in proiect nu mai contine aceasta prevedere.
- Nu mai aveti obligatii profesionale care uneori devine dezavantaj.
6 Avantajul iesirii la pensie in ianuarie 2012 este ca perioada lucrata in continuare dupa decembrie 2010 este luata in calculul pensiei si creste punctajul pensiei, modul de calcul ramanand acelasi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1