Subiect "Crestere copil" Deschis de Bucur Maria la data: 11/11/2010 1:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Crestere copil
Scris de: Bucur Maria la data: 11/11/2010 1:25am
Gen:F
Data nasterii:18.08.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am un copil nascut in anul 1977, in 1978 am facut intrerupere pentru cresterea acestuia (in acea perioada puteai sa ai intrerupere 7 ani, iar pentru aceasta intrerupere am o decizie), eu m-am reangajat destul de tarziu dupa ce au expirat acei 7 ani. La pensie mi se mai poate poate lua in calcul ca vechime neintrerupta acei 7 ani pentru cresterea copilului?
Re: Crestere copil
Scris de: la pensie la data: 11/12/2010 5:16am
Legea pensiilor 3/1977 valabila pana in 31 martie 2001 prevedea ca este socotit stagiu de cotizare complet numai perioada in care femeile au lucrat cu program redus pentru cresterea copiilor pana la 6 ani.
Prevederea la care va referiti dv de a fi socotit stagiu neintrerupt dupa perioada de intrerupere pentru crestere copii nu inseamna ca pe perioada intreruperii se considera stagiu de cotizare ci se socotea stagiu de cotizare numai stagiu lucrat si nu mai pierdea anumite drepturi (sporul de vechime) din cauza intreruperii pentru cresterea copilului.
In concluzie perioada intreruperii nu se socotea stagiu de cotizare nici daca va incadrati in termenul specificat in decizie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1