Subiect "calcul punctaj mediu" Deschis de elena la data: 11/11/2010 7:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj mediu
Scris de: elena la data: 11/11/2010 7:48am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cum se calculeaza punctajul mediu anual pentru personalul tehnic nenavigant din Aviatia civila?
Am lucrat peste 25 de ani in Aviatia cilila, ca personal tehnic nenavigant. In prima Decizie de pensie numarul de puncte mediu anual a fost calculat de Casa de pensii prin impartirea numarului total de puncte la 25 de ani si 5 luni. Dupa iesirea la pensie am mai lucrat 2 ani si am solicitat recalcularea pensiei. Am primit o Decizie in care numarul mediu anual a fost calculat prin impartirea numarului total de puncte la 28 de ani si 11 luni (varsta standard de pensionare actuala) si astfel punctajul mediu anual s-a micsorat, rezultand o pensie mai mica , cu toate ca eu am lucrat inca 2 ani dupa iesirea la pensie.
Re: calcul punctaj mediu
Scris de: la pensie la data: 11/12/2010 8:45am
Nu ati datele complete (lipsa data nasterii, data iesirii la pensie) pentru a face o evaluare exacta a situatiei dv .
Presupunem ca la iesirea la pensie ati beneficiat gresit de prevederile art 43 alin (2) din legea pensiilor 19/2000 deoarece de aceste prevedri beneficiaza numai personalul care se incadreaza in art 20 art (1) litera c adica din “ aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa 1 din legea 19/2000”
La cererea de recalcularea pensiei probabil s-a observat eroarea si a fost eliminata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1