Subiect "Cand pot iesi la pensie" Deschis de VLAD MARIN la data: 11/12/2010 8:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie
Scris de: VLAD MARIN la data: 11/12/2010 8:26am
Gen:M
Data nasterii:06.06.1952
Stagiul de cotizare:36 ani dintre care 18 ani in grupa a IIa
Alte date:Mai am efectuat stagiu militar 1 an si 3 luni si somaj 2 ani si 3 luni pe care nu le-am adunat la stagiu de cotizare

Intrebare:As dori sa stiu ce variante am de a iesi la pensie intrucat am terminat perioada de somaj si nu imi gasesc loc de munca. Sunt singur, sotia a decedat, era pensionata pe caz de boala iar ajutorul social pe care inca nu l-am primit nu mi-ar ajunge pentru a supravietui.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2010 10:02am
Ne pare rau ca raspunsul nostru nu contine o solutie imediata la situatia dv.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 06 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 18 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si pentru perioada de somaj si realizati un stagiu de cotizare de 42 ani si 9 luni fara stagiu militar si 44 de ani si cu stagiul militar.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 18 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 06 iunie 2013.
Puteti iesi la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani adica in 06 iunie 2012.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica iar daca va completati stagiul de cotizare cu 3 luni la 43 ani, fara a lua in calcul stagiul militar, in 06 iunie 2012 la varsta de 60 ani aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1