Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de langa la data: 11/12/2010 8:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: langa la data: 11/12/2010 8:38am
Gen:m
Data nasterii:17.04.1949
Stagiul de cotizare:32,2 luni
Alte date:
Intrebare:stagiu de 32 ani si 2 luni contine si perioada asimilata (facultate diploma + adeverinta de confirmare)
am grupa de munca 19 ani si 10 luni. avind in vedere ca pensiile anticipate sunt sistate, vreau (cf oug 94/2010) sa platesc diferenta de vechime sa ajung la 34,6 luni (cazul meu) POT IESI LA PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA ?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/12/2010 9:45am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 17 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 19 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul asimilat si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani si 11 luna. Repetam daca in stagiul de cotizare de 32 ani si 2 luni nu ati inclus si dv sporul de 4 ani si 9 luni in gr II de munca.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu intre 18 si 20 ani ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani si 9 luni, adica in 17 ianuarie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni (in conditiile de mai sus).
Daca in stagiul de cotizare de 32 ani si 2 luni dv ati inclus si sporul de vechime de 4 ani si 9 luni pentru stagiul de 19 ani in grupa II numai in acest caz aveti nevoie de completarea stagiului de cotizare beneficiind de OU 94/2010
Daca la 01 ianuarie 2011 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus nu se modifica.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: langa la data: 11/14/2010 1:48am
Gen:m
Data nasterii:17.04.1949
Stagiul de cotizare:32 ani,4 luni
Alte date:
Intrebare:revin la intrebare cu date scoase din cartea de munca:
stagiu cotizare -27 ani,7 luni din care in grupa II -19 ani,9 luni,16 zile. adugand 4 ani si 9 luni (din grupa II) rezulta un stagiu de 32 ani,4 luni.
am si perioada asimilata (facultate cursuri zi).
conf.legii (daca stagiul asimilat nu se ia in calcul) ar fi necesar (cf.OUG 94/2010) sa completez stagiul la 34 ani,6 luni.
In aceste conditii pot iesi la pensie pentru limita de varsta ? NU ANTICIPATA.
VA MULTUMESC.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/15/2010 4:36am
Nici acum nu ati precizat durata stagiului asimilat pentru facultate dar din cate stim noi acesta nu poate fi mai mic de 3 ani si in aceste conditii cu acesta realizati un stagiu de cotizare de peste 35 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta fara a fi nevoie sa va completati stagiul de cotizare.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: langa la data: 11/15/2010 4:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am absolvit cursurile la zi de subingineri cu durata de 3 ani,la UBB CLUJ,in periada 1973-1976.
ramine aceasi intrebare.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/15/2010 5:01am
Ultimul raspuns a fost dat in ideea ca aveti stagiul asimilat pentru facultate a fost de 3 ani si cu ajutorul lui realizati stagiul de cotizare mai mare de 34 ani si 6 luni.
Deci precizarea dv nu modifica raspunsul : puteti iesi la pensie la limita de varsta fara a fi nevoie sa va completati stagiul de cotizare.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: langa mircea la data: 12/27/2010 2:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sunt pensionar cu decizie.informatiile si sfaturile DVS sunt profesionale.eu am plecat de la varianta de plata pentru ultimii 5 ani.datorita voua sunt pensionar fara a mai achita nimic.FELICITARI DIN SUFLET. cei ce nu sunt convinsi de voi sa ma contacteze.ii consiliez "gratuit". UN AN NOU PLINI DE IMPLINIRI.CU STIMA MIRCEA LANGA.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/28/2010 5:15am
Ne bucuram cand aflam ca am fost utili celor care ne-au cerut sfatul.
Va dorim un “An Nou cu Bucurii” si sa beneficiati de pensie sanatos si o perioada cat mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1