Subiect "utilizare program calcul pensie" Deschis de Buzgan Paraschiva Natalia la data: 11/12/2010 1:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
utilizare program calcul pensie
Scris de: Buzgan Paraschiva Natalia la data: 11/12/2010 1:57pm
Gen:f
Data nasterii:03-06-1951
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Cum se poate lista rezultatul rularii programului de calcul al pensiei - punctajul anual calculat dupa introducerea datelor
Re: utilizare program calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/13/2010 4:50am
In instructiunile de utilizare ale programului avem textul urmator :
“Desi am incercat sa tinem cont de toata legislatia referitoare la pensii, rezultatul calculului trebuie considerat informativ si nu poate fi utilizat ca proba in contestatiilor dumneavoastra. Doar Casa de Pensii teritoriala va poate stabili legal pensia cuvenita”. Deci rezultatele nu au fost destinate a fi listate si utilizate in litigiile cu Casa de Pensii deoarece aceste rezultate depind si de corectitudinea datelor introduse.
Totusi daca insistati puteti memora rezultatele si sa le paginati dupa dorinta insa numai dupa ce v-ati asigurat ca ati introdus corect datele.
Noi am verificat datele introduse si avem urmatoarele observatii :
1. Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 sunt determinate si introduse asa cum am explicat noi pe forum la “Sporul de vechime” nu cel primit. Dv credem ca l-ati introdus pe cel primit si modificarea acestuia ati facut-o cu o intarziere de 1 – 2 luni de la data cand aveati dreptul.
2 Sporul de vechime in anul 1981 l-ati introdus gresit adica 500 % in loc de 5 %.
3. Prevederile legale au fost ca sporurile sa fie incluse in salariu dupa aprilie 1992 si se admite introducerea separata de sporuri numai dupa ce verificati ca acestea nu sunt incluse in suma din coloana de salarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1