Subiect "pensie" Deschis de tuca anamaria la data: 11/15/2010 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: tuca anamaria la data: 11/15/2010 4:17am
Gen: F
Data nasterii: 28.07.1955
Stagiul de cotizare: 25 ani si 3 luni
Alte date: grupa 2 - 21 ani si 2 luni
Intrebare: am dreptul sa depun dosarul de pensie anticipata partial, incepand cu ianuarie 2011? daca nu, cand am dreptul?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/15/2010 4:52am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 28 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 21 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa intre 20 si 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 28 ianuarie 2011.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 3 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca devine 28 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca devine 28 aprilie 2011.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala (diminuata) dupa 01 ianuarie 2011.
Re: pensie
Scris de: Tuca Anamaria la data: 05/10/2011 1:15pm
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 28 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 21 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa intre 20 si 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 28 ianuarie 2011.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 3 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca devine 28 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca devine 28 aprilie 2011.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala (diminuata) dupa 01 ianuarie 2011.


"As mai avea o intrebare referitor la acest subiect.

Daca functia, pe timpul perioadei cat am lucrat in grupa a doua de munca, a fost de functionar economic si contabil in cadrul unei societati cu domeniul in constructii, se ia in considerare grupa a II-a de munca?

Multumesc!"
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/11/2011 7:06am
La aceasta intrebare nu va poate raspunde decat angajatorul la care ati lucrat.
Incadraea in locutile de munca s-a facut conform Ordinului Muncii nr 50/1990 dar nu pe functii ci pe persoane si locuri de munca de catre conducerile unitatilor impreuna cu sindicatele, avandu-se in vedere conditiile la locul de munca, suprasolicitari fizice sau nervoase, etc.
In acest scop a fost intocmita o documentatie cu determinari de noxe si microclimat la locurile de munca si cu avizele necesare de la organele din Ministerul Sanatatii abilitate sa dea aceste avize.
Re: pensie
Scris de: Tuca Anamaria la data: 05/11/2011 7:47am
la pensie :
La aceasta intrebare nu va poate raspunde decat angajatorul la care ati lucrat.
Incadraea in locutile de munca s-a facut conform Ordinului Muncii nr 50/1990 dar nu pe functii ci pe persoane si locuri de munca de catre conducerile unitatilor impreuna cu sindicatele, avandu-se in vedere conditiile la locul de munca, suprasolicitari fizice sau nervoase, etc.
In acest scop a fost intocmita o documentatie cu determinari de noxe si microclimat la locurile de munca si cu avizele necesare de la organele din Ministerul Sanatatii abilitate sa dea aceste avize.


"Am adeverinta in care se precizeaza incadrarea in grupa a doua de munca, eliberata in conformitate cu HG 1223/1990 si Ord nr. 50/1990, pozitia 94 anexa II si Hotararea Consiliului de Administratie.
Problema a fost ca s-a depus dosarul de pensionare in ianuarie anul acesta, si l-au respins pe acest motiv, ca functia de functionar economic si contabil nu desfasoara activitatile prevazute de HG 1223/1990 in conditii de santier.

As vrea sa stiu daca aceasta adeverinta are vreo valoare, sau daca se poate face ceva in acest sens."
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/12/2011 6:51am
Sunt destul de dese asemenea cazuri in care Casa de Pensii nu recunoaste aceste adeverinte.
In acest caz pentru a vedea daca aveti dreptate dv sau Casa de Pensii trebuie sa adresati (in termen de 30 zile) cu o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii care functioneaza pe langa Casa Nationala de Pensii (CNPP) iar daca nici hotararea acesteia nu o considerati corecta puteti deschide in termen de 30 zile o actiune in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector).
Re: pensie
Scris de: Tuca Anamaria la data: 06/03/2011 3:09am
la pensie :
Sunt destul de dese asemenea cazuri in care Casa de Pensii nu recunoaste aceste adeverinte.
In acest caz pentru a vedea daca aveti dreptate dv sau Casa de Pensii trebuie sa adresati (in termen de 30 zile) cu o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii care functioneaza pe langa Casa Nationala de Pensii (CNPP) iar daca nici hotararea acesteia nu o considerati corecta puteti deschide in termen de 30 zile o actiune in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector).



Daca termenul de 30 de zile a trecut si nu am avut actele necesare pt a face contestatie, dupa acest termen, in cazul in care se face rost de acte se poate depune din nou dosarul de pensie anticipata?

Cartea de munca este momentan la casa de pensii. Se ia de acolo sau se poate lasa intre timp?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/06/2011 5:12am
Daca actele de care faceti rost va deschid dreptul la pensie atunci aveti dreptul sa depuneti din nou dosarul de pensie insa presupunem ca acum acest dosar va fi verificat mai temeinic.
Credem ca este mai binesa recuperati carnetul de munca si sa-l atasati noului dosar de pensie pentruca riscati fie sa se rataceasca fie sa va intarzie depunerea noului dosar de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1