Subiect "contract de munca plata CAS" Deschis de Kovács Etel la data: 11/15/2010 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract de munca plata CAS
Scris de: Kovács Etel la data: 11/15/2010 7:16am
Gen:f
Data nasterii: 17.09.1952
Stagiul de cotizare:18 ani 11 luni si 13 zile
Alte date:
Intrebare: Am domiciliul stabil in Ungaria. Dupa legile in vigoare, ma pot pensiona anticipat doar in anul 2013. Am cerut atestat privind cariera de asigurat in Romínia. Conform acestui atestat, perioada 01.12.1990- 15.06. 91 "nu se valorifica deoarece nu face dovada ca a fost angajata cu contract de munca CAS." Ce pot face in acest caz? In cartea de munca figureaza aceasta perioada. Ce inseamna transferat prin protocol 5536/90? Unde sa apelez?
Re: contract de munca plata CAS
Scris de: la pensie la data: 11/16/2010 3:23am
Daca aveti stagii de cotizare atat in Romania cat si in Ungaria pensia se va calcula separat in Romania si separat in Ungaria conform legislatiei din tara respectiva.
Legislatia actuala in Romania prevede ca dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni si stagiul minim de 13 ani si 4 luni.
Pentru pensia la limita de varsta din 17 noiembrie 2011 conditia de stagiu este ca acesta sa fie mai mare decat stagiul minim, conditie pe care o indepliniti.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata (aveti acest drept de la varsta de 54 ani si 2 luni) dar pentru aceasta se cere sa aveti stagiul de cotizare minim de 28 ani si 4 luni. Aceasta conditie o puteti realiza daca ati cotizat la pensie si in Ungaria diferenta de 9 ani si 5 luni, deoarece intre Romania si Ungaria exista un acord bilateral care prevede recunoasterea reciproca a stagiilor de cotizare pentru pensie.
Nu cunoastem conditiile in care v-ati transferat dv si deci nici semnificatia acelui numar de protocol.
In Romania litigiile cu Casa de Pensii pot fi rezolvate numai in justitie prin deschiderea unei actiuni la Tribunal si aducand in instanta dovezile necesare.
Aceasta actiune este scutita de taxa dar avand in vedere stagiul mic in litigiu credem ca nu se justifica o astfel de actiune.
Mai multe informatii privind pensionarii cu domiciliul in strainatate le puteti gasi pe site-ul CNPAS la adresa
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Re: contract de munca plata CAS
Scris de: Kovács Etel la data: 11/16/2010 8:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
va multumesc foarte mult, pentru raspunsul clar, (mi-ati raspuns si la intrebarea pe care nu vi-am pus-o). Sigur, am cotizat si in Ungaria, pana la data actuala am o cotizatie de 15 ani.
Va doresc in continuare toate cele bune!
Cu stima
Kovacs Etel
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1