Subiect "certificare stagiu de cotizare" Deschis de Neagoe Marius la data: 11/15/2010 3:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
certificare stagiu de cotizare
Scris de: Neagoe Marius la data: 11/15/2010 3:31pm
Gen:F
Data nasterii:08.05.1951
Stagiul de cotizare:9
Alte date:
Intrebare:Va rog sa imi spuneti daca pot sa obtin o certificare scrisa in legatura cu stagiul de cotizare si daca cei de la cnpas sunt obligati sa calculeze stagiul de cotizare la cerea mea? Problema pleaca de la faptul ca la ghiseul de depunere a actelor de pensionare, functionara a calculat un nr de ani de pensionare respectiv 9 ani si 6 luni(calculat de 2 ori dar fara sa imi elibereze o notificare scrisa cu acest calcul ) iar din calculele facute de mine(in repetate randuri) rezulta un nr de 9 ani de vechime pe cartea de munca. Deci o diferenta de 6 luni care poate sa fie o problema majora in circumstanta in care am platit in baza oug. 94/2010 diferenta de 3 ani(reiesita din calculul functionarei cnpas) pt a ajunge la stagiul minim de cotizatie de 12 si 6 luni si am depus dosarul de pensionare: problema este daca angajata cnpas a calculat eronat vechimea , rezulta ca mama mea nu poate iesi la pensie si am facut cheltuiala cu plata celor 3 ani retroactiv inutila.
Unde ma pot adresa pentru a-mi calcula inca o data stagiul de cotizare si eventual sa primesc o notificare scrisa cu cifra rezultata din calcul?
Re: certificare stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/16/2010 6:08am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere mama dv are dreptul la pensie la limita de varsta din 08 februarie 2010 de la varsta standard de pensionare de 58 ani si 9 luni, cu stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni si stagiul minim de 12 ani si 6 luni.
Cei care sunt autorizati sa va calculeze stagiul de cotizare sunt cei de la Casa de pensii.
Noi credem ca daca veti incheia un contract de asigurare sociala conform ordonantei 94/2010 acest calcul va fi facut din nou si nu trebuie sa aveti dubii in corectitudinea lui mai ales pentru faptul ca dupa plata stagiului conform ordonantei de mai sus mama dv are dreptul sa depuna imediat dosarul pentru pensie la limita de varsta.
Cheltuiala cu plata celor 3 ani nu este inutila deoarece exista cai de remediere a unei eventuale greseli prin incheierea unui alt contract de asigurare sociala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1