Subiect "calcul pensie corelat cu punctul de pensie" Deschis de Zenopian Gabriela la data: 11/15/2010 10:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie corelat cu punctul de pensie
Scris de: Zenopian Gabriela la data: 11/15/2010 10:23pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: calcul pensie corelat cu punctul de pensie
Scris de: la pensie la data: 11/16/2010 6:15am
Reveniti cu explicitarea intrebarii. Asa cum este formulata este prea vaga.
Re: calcul pensie corelat cu punctul de pensie
Scris de: Hartmann Doina la data: 11/16/2010 4:15pm
Gen:F
Data nasterii:22.07.1951
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:angajat-1.09.1971-1.09.2010
Intrebare:Din 1976 cum se calculeaza vechimea in munca?Din ce salar se calculeaza?Nu corespund punctajele calculate la pensie .De ce?
Re: calcul pensie corelat cu punctul de pensie
Scris de: Hartmann Doina la data: 11/16/2010 4:24pm
Gen:F
Data nasterii:22.07.1951
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:angajat-1.09.1971-1.09.2010
Intrebare:Din 1976 cum se calculeaza vechimea in munca?Din ce salar se calculeaza?Nu corespund punctajele calculate la pensie .De ce?
Re: calcul pensie corelat cu punctul de pensie
Scris de: la pensie la data: 11/18/2010 4:18am
Stagiul de cotizare (vechimea) este calculata avanduse in vedere perioada lucrata cu contract de munca si plata cotributiei pentru pensie la care se adauga stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar, studii universitare si pensie de invaliditate precum si sporuri de vechime pentru stagiile lucrate in grupele de munca sau perioadele de persecutie politica.
Baza de calcul a pensiei este explicata pe larg pe site-ul nostru, pe pagina principala.
Nu putem sa va dam nici o explicatie a diferentelor de punctaj calculate cu programul nostru daca nu veniti cu precizari cum ar fi :
-fata de ce calcul ati observat diferentele si care sunt acestea. Este bine sa faceti comparative cu buletinul de calcul al pensiei care trebuia sa-l primiti anexat la decizia de pensionare.
-perioada pe care ati constatat diferenta (luna , an) Punctajele anuale pe programul nostru sunt accesibile pe site facand click pe”datele introduse de pe orice pagina de date.
Noi am verificat datele introduse si nu am gasit greseli mari cu exceptia lui ianuarie 2002 in care ati introdus un salariu foarte mare dar programul a limitat salariul luat I calcul la 3 salarii medii pe economie adica la 16746000 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1