Subiect "Capcanele Legii pensiilor 19/2000" Deschis de lapensie la data: 03/16/2010 1:13pm
Pagina curenta: 1 din 17 Mergi la pagina: 1 2 3 ... 15 16 17
Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: lapensie la data: 03/16/2010 1:13pm
Pensionarea la limita de varsta beneficiind de reducerea varstei standard de pensionare.
Cuantumul pensiei la limita de varsta depinde de numarul de ani cotizati si de veniturile obtinute pe toata perioada de cotizare. Orice reducere a varstei de pensionare atrage dupa sine o micsorare a stagiului de cotizare posibil de realizat si daca aceasta reducere nu este asociata cu reducerea stagiului complet de cotizare aceasta duce la diminuarea cuantumului pensiei.

Aceste reduceri ale varstei de pensionare sunt benefice pentru asiguratii care nu mai sunt angajati sau nu mai pot continua lucrul din diverse motive si sunt mai putin indicate pentru asiguratii care sunt angajati si care pot continua sa lucreze iar daca se pensioneaza nu pot cumula pensia cu venituri rezultate din munca.

Aceste reduceri ale varstei de pensionare neinsotite de reducerea stagiului complet de cotizare sunt

-Reducerea pentru stagiu in grupele I si II de munca conform vechii legi a pensiilor 3 / 1997 daca acestea au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.

-Reducerea pentru stagiu in conditii deosebite conform legii pensiilor 19/2000.

-Reducerea varstei de pensionare pentru femei in cazul nasterii si cresterii pana la 10 ani a mai mult de 3 copii.

2.Pensionarea la pensie anticipata sau anticipata partiala.

Acelasi lucru de la punctual 1 se poate spune si in acest caz adica:

Uzarea de dreptul de a cere pensionarea la pensie anticipata sau anticipata partiala este indicat sa se faca de cei care nu lucreaza sau nu mai pot lucra iar in caz contrar petentii sa fie in cunostinta de cauza ca realizeaza un stagiu de cotizare mai mic (cu pana la 5 ani) si in consecinta cuantumul pensiei va fi mai mic.

3.Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta.

In anumite situatii trecera de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta se face cu reducerea cuantumului pensiei.

Aceasta se intampla daca pensia de invaliditate se obtine cand stagiul de cotizare este mai mic decat stagiul complet de cotizare.

Cauza este modul diferit de calcul al celor doua pensii.

Pensia de invaliditate se calculeaza asemanator pensiei la limita de varsta la calculul punctajului total dar diferit al calculului punctajului mediu al pensiei.

Punctajul mediu la pensia de invaliditate se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiul de cotizare pana la iesirea la pensie.

Punctajul mediu la pensia la limita de varsta se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare.

In acest caz daca stagiul de cotizare la iesirea la pensia de invaliditate a fost mai mic decat stagiul complet de cotizare iar punctajul total creste putin la pensia la limita de varsta aceasta va fi mai mica decat pensia de invaliditate si este o greseala sa se faca cerere de trecere fara sa se consemneze ca se opteaza pentru mentinerea pensiei de invaliditate.

Din pacate nu toti functionarii Caselor de Pensii avertizeaza pensionarii care cer trecerea la pensie la limita de varsta de la pensie de invaliditate de un asemenea risc.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: anusca la data: 10/22/2008 5:39am
nascuta in luna sept.1951
lucrez din luna martie 1971
am lucrat 37 ani si 8 luni
vechimea standard este de 27 ani si 8 luni
daca as iesi la pensie anticipata incepand cu luna noiembrie 2008
(adica cu 1 an si 9 luni mai devreme fata de varsta standard de pensionare), care este dezavantajul?
multumesc mult!
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 10/22/2008 8:55am
Pentru Anusca
Datele privind data de iesire la pensie si stagiul complet de cotizare sunt calculate corect.
Aveti dreptul la pensie anticipata daca aveti stagiul de cotizare de 37 ani si 8 luni. In acest caz pensia nu se reduce iar singurul dezavantaj fata de pensia la limita de varsta este ca in acesti 1 an si 9 luni ne mai lucrand nu mai cumulati puncte anuale si pensia va fi mai mica decat pensia care ati obtine-o peste 1 an si 9 luni.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: corneliu la data: 11/11/2008 12:08pm
Gen:m
Data nasterii:14.02.1953
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:27 ani gr. 2
Intrebare:cand pot iesi la pensie?
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 11/11/2008 3:48pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 14 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Pentru stagiu intre 26 si 28 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani care va da dreptul la pensie la limita de varsta in 14 februarie 2012 avand si stagiul complet de cotizare indeplinit.
Pentru stagiul in gr II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 9 luni.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: liviu dumitrescu la data: 11/14/2008 3:37pm
Gen:f
Data nasterii:14.07.1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:16 ani gr.2 si 5 ani gr.1
Intrebare:cand pot iesi la pensie sau pensie de invaliditate
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: liviu dumitrescu la data: 11/14/2008 3:39pm
Gen:m
Data nasterii:15.01.1957
Stagiul de cotizare:32
Alte date:12 ani gr.1 si 11 ani gr.2
Intrebare:cand ies la pensie normal
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 11/15/2008 4:33am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 15 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiile de gr I si II vi se acorda un spor de vechime de 8 ani si 9 luni cu ajutorul caruia depasiti stagiul complet de cotizare.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
In functie de prevederile legii pensiilor situatia dv poate fi incadrata in 3 variante :
Varianta 1
Pentru stagiul de gr I de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 7 ani si 2 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000. Conform acestei reduceri aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 10 luni adica in 15 noiembrie 2014. Trebuie sa va atentionam ca acest articol are valabilitate pana in 31 martie 2011 si daca nu i se prelungeste valabilitatea nu puteti beneficia de el.
Varianta 2
Daca stagiul dv de grupa I afost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale de 12 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani.
Pentru stagiul de gr II intre 10 si 12 ani echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare cu 6 ani si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani in 15 ianuarie 2016.
Varianta 3
Daca stagiile dv de grupa I si II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiu in conditii deosebite intre 22 si 24 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 15 ianuarie 2017.
Pentru a afla cum a fost echivalat stagiul de gr I va adresati angajatorului la care se afla acest loc de munca.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: STANCU ECATERINA la data: 11/19/2008 1:21am
Gen:F
Data nasterii:30.01.1952
Stagiul de cotizare:34 ANI
Alte date:NU AM GRUPA 1 SI A 2
Intrebare:As dori sa ies la pensie anticipat si as dori sa stiu cu cit voi fi penalizata si care este pensia deoarece acuma am un venit de 1225 Roni
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 11/19/2008 6:58am
Pentru Stancu Ecaterina
Am mai raspuns la aceasta intrebare postata de dv tot pe forum. Va rugam sa-i cititi raspunsul
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: vasile ion la data: 11/28/2008 10:53am
Gen:
Data nasterii: 12 dec. 1949
Stagiul de cotizare:39 ani si 3 luni
Alte date: vechimea asta o am cu ordonanta in care am iesit in aprilie 2007
Intrebare:Daca in momentul de fata salariul mediu brut este de ~1800 lei si as mai lucra pana la iesirea la pensie la limita de varsta in nov. 2014, si nu as avea acest salariu, chiar daca as avea mai multi ani ca vechime as pierde la valoarea punctului nu? pt. ca valoarea de 1.00 al punctului (anual) se obtine la 1800 de lei nu?
Deci este sau nu este avantajos sa mai lucrez cu un salar mai mic?
S-au poate influenta pozitiv vechimea mai mare, dar in ce masura si in ce conditii de salar?
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 11/28/2008 1:27pm
Pentru Vasile Ion
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveati dreptul la pensie la limita de varsta in 12 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu acest caz nu este o capcana a legii pensiilor, sa muncesti mai mult si sa iesi cu pensie mai mica.
Calculul punctajului mediu al pensiei nu se face calculand o medie aritmetica a punctajelor anuale ci acest punctaj mediu se calculeaza astfel:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie pe toata perioada lucrata.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiu complet de cotizare (in cazul dv 34,8333).
Pentru calculul pensiei avem instalat un program de “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala a site-ului nostru.
Deci lucrand in plus punctajul total se mareste chiar cu fractiuni de punct mai mici de 1, iar stagiul complet cu care se imparte ramanand fix punctajul mediu creste.
Nu stim pe ce perioada aveti ordonanta dar daca perioada acesteia s-a terminat incepand din noiembrie 2009, daca nu va angajati, puteti cere pensie anticipata partiala care va fi diminuata fata de pensia la limita de varsta.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Kadar Agnes la data: 01/03/2009 8:09am
Am 34 ani munca de lucru, si am 52 de ani. In ce ani pot sa ies la pensi partiala sau anticipata??
Va multumesc
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 01/03/2009 9:57am
Pentru Kadar Agnes
Aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani avand stagiul de cotizare ce depaseste cu 4 ani stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: nelus byli la data: 01/11/2009 2:18am
Gen:
Data nasterii:1952.06.01sex masculin
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date 14 ani si 6 luni grupa 2
Intrebare:buna ziua va rog sa-mi spuneti cand pot sa ies la pensie limita de varsta,anticipat
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 01/11/2009 8:58am
Pentru Nelus Byli
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 01 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de gr II se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiu de 14 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 01 iunie 2014.
Pensie anticipata partiala se poate cere cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Dv aveti acest drept din 01 iunie 2012 avand si acum stagiul complet de cotizare depasit cu ajutorul sporului de vechime pentru grupa de munca.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: cazangiu luminita la data: 01/17/2009 4:20pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sunt de profesie subinginer , sunt nascuta in 26.04.1955 , am 27ani si 5 luni vechime , din care 7 luni si 17 zile grupa 1 si 1o ani si 5luni in grupa 2 .Va rog mult sa-mi spuneti daca pot iesii la pensie .Am citit pe adresa d-voastra ca azi ,ian.2009 ,varsta stand.ptr. femei este 58 ani si 6 luni si cotizatia completa 27 ani !!!Multumesc mult.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 01/18/2009 6:12am
Pentru Cazangiu Luminita
Varstele standard de pensionare si stagiile complete de cotizare depind de data de nastere astfel ca cele afisate pe site-ul nostru sunt pentru cei care in aceasta luna indeplinesc varsta standard de pensionare adica barbatii nascuti in iulie 1949 si femeile nascute in iulie 1950.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 26 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Pentru stagiu intre 10 si 12 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 26 aprilie 2013 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Dv mai aveti nevoie de 1 luna pentru a indeplini aceasta conditie deoarece pentru stagiu de gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticpare de 5 ani fata de 26 aprilie 2015 adica in 26 aprilie 2010 cea de a doua conditie este de a avea la data pensionarii stagiul de cotizare mai mare de 30 ani pe care o indepliniti in modalitatea descrisa mai sus.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Stroe Vasile la data: 01/18/2009 2:02pm
Gen:masculin
Data nasterii:30 ianuarie 1955
Stagiul de cotizare:???
Alte date:
Intrebare:Am lucrat 17 ani,7 luni si 19 zile in grupa I plus 75% spor de vechime, imbarcat ca ofiter electrician in marina comerciala romana, ani inregistrati in cartea de munca in care se specifica si grupa I de incadrare; 2 ani,si 6 luni, tot imbarcat, tot ofiter electrician de marina dar intr-o alta societate romaneasca de profil, ani inregistrati si ei in cartea de munca dar pentru care nu s-a specificat grupa I de incadrare chiar daca am profesat aceeasi meserie; 3 ani, la mal, in alt domeniu sau ca inginer electrician intr-o societate comerciala in care lucrez si acum pentru un salariu minim. Va rog sa-mi spuneti daca, si cind as putea iesi la pensie anticipat, pecum si daca, cei 4 ani de Academie de marina si 2 ani de armata se vor considera ca vechime si in acelasi timp ani de cotizare pentru calcularea vechimii in vederea acestei iesiri anticipate la pensie!
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: cazangiu luminita la data: 01/18/2009 2:50pm
Gen:f
Data nasterii:26.04.1955
Stagiul de cotizare:27ani si 5 luni
Alte date:am si 3 ani de facvultate
Intrebare: Multumesc f. mult de lamuriri , imi sunt de mare ajutor , dar vin si intreb : cei 3 ani de facultate ,la ce ma ajuta cand vreau sa ies la pensie ? Multumesc inca odata .
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 01/18/2009 2:55pm
Pentru Stroe Vasile
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 30 ianuarie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Trebuie sa facem o precizare grupa I care se ia in calcul la reducerea varstei standard de pensionare este grupa de munca, asa cum este prevazuta in legea veche a pensiilor 3/1977, nu grupa de incadrare asa cum va exprimati dv
Deoarece in acest caz avem dubiu privind incadrarea dv in gr I de munca vom face calcule fara a lua in calcul grupa I de munca.
Durata cursurilor universitare si a stagiului militar sunt considerate stagii asimilate si se aduna la stagiul de cotizare propriu zis. In aceste conditii cumulati un stagiu de cotizare de 29 ani si 1 luna.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 30 ianuarie 2020 adica in 30 ianuarie 2015 cea de a doua conditie este de a avea la data pensionarii stagiul de cotizare mai mare de 35 ani pe care o indepliniti daca lucrati in continuare.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Trebuie sa intrebati la societatea la care ati lucrat in gr I de “incadrare” daca aceasta este grupa de munca asa cum prevede legea 3/1977 si eventual cum a fost echivalat acest loc de munca dupa prevederile noii legi a pensiilor 19/2000 (“conditii deosebite” sau “conditii speciale” ) si reveniti pentru a reface calculul datei de iesire la pensie.
Pagina curenta: 1 din 17 Mergi la pagina: 1 2 3 ... 15 16 17