Subiect "ore suplimentare" Deschis de Ludosan Ioan la data: 11/17/2010 10:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ore suplimentare
Scris de: Ludosan Ioan la data: 11/17/2010 10:05am
Gen:M
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Sunt pensionar si am constatat din Buletinul de calcul ca nu s-a tinut cont de veniturile aferente orelor suplimentare pentru care s-a platit CASS conform adeverintei angajatorului.Veniturile se intind pe 12 ani si in fiecare an cam 9-10 luni. Nu sunt 12 luni pentru ca din cand in cand se mai putea lua recuperare plus concediul de odihna. Casa de Pensii spune ca nu le-a luat in calcul deoarece sunt venituri ocazionale si nu permanente. Orele suplimentare au fost insa obtinute din lucru in ture continue (12/24/12/48) program care se desfasoara de cca. 40 de ani in aceasta forma si din deaceea in fiecare luna rezulta un plus de ore, peste 168, de precizat ca se ponteaza ora pe ora chiar daca e zi de sarbatoare. Pe adeverinta scrie ca aceste ore au fost platite conform L 10/1972 iar Casa de Pensii spune ca exista o alta lege ref. ore peste programul normal de lucru care permite luarea in calcul a orelor peste program deci nu suplimentare. Nu am reusit sa aflu aceasta lege curioasa. Intrevedeti o solutie?
Va multumesc.
Re: ore suplimentare
Scris de: la pensie la data: 11/18/2010 8:15am
Baza de calcul a pensiei este explicata de noi pe site pe pagina principala la “Baza de calcul a punctajului pensiei”
Orele lucrate peste program inainte de 1 aprilie 2001 au fost recompensate in doua moduri :
- Prin plata cu ora .
Aceste sume nu sunt luate in calculul punctajului pensiei.
- Prin acordarea unui spor numit “Spor pentru lucrul sistematic peste programul normal”.
Acest spor permanent este luat in calculul pensiei conform art 10 din legea 3/1977 modificat prin art 3 din legea 49/1992.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1