Subiect "incetare CIM pensionare" Deschis de Cristina la data: 11/18/2010 1:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
incetare CIM pensionare
Scris de: Cristina la data: 11/18/2010 1:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca un salariat a indeplinit conditiile de pensionare la limita de varsta( stagiu si varsta) in 2009 si face cerere de pensionare catre institutie in noiembrie 2010,cum se efectueaza desfacerea cim si inchiderea carnetului de munca, neincadrandu-se in conditiile legii 49/2010, in baza carui art. codul muncii, se poate prin art.55 lit b?( suntem institutie publica)
Re: incetare CIM pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/19/2010 6:14am
Site-ul nostru este destinat persoanelor particulare nu functionarilor care au posibilitatea sa ceara informatii oficiale la ITM. Trebuie sa va reamintim ca raspunderea juridica pentru incadrare o purtati dv.
Parerea noastra este ca se incadreaza in art 55 lit b din legea 53/2003 Codul muncii numai daca persoana este de accord cu incetarea contractului de munca si a facut cerere in acest sens iar in caz contrar incheierea se face tot cu art 56 litera d din codul muncii modificat prin legea 49/2010.
Re: incetare CIM pensionare
Scris de: Cristina la data: 11/19/2010 8:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc mult pentru raspuns si imi cer scuze ca nu am stiut ca este numai pentru persoane fizice
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1