Subiect "Pensie de invaliditate" Deschis de Paun Mihalache la data: 11/22/2010 9:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate
Scris de: Paun Mihalache la data: 11/22/2010 9:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sotia mea sufera de metaplazie mieloida cu mielofibroza si ar vrea sa se pensioneze.Cum pot afla in ce grad de invaliditate se incadreaza boala respectiva si cu aproximatie care ar fi cuantumul pensiei de invaliditate .
Va multumesc
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/23/2010 2:56am
Incadrarea intr-un anumit grad de invaliditate se face in functie de gradul de afectare al capacitatii de munca de catre aceasta boala si aceasta se face numai de catre medical expert de la Comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de Pensii teritoriala. La aceasta incadrare se au in vedere si cerintele locului de munca.
Calculul pensiei se face asemanator cu cel al pensiei la limita de varsta luandu-se in calcul salariile pe toata perioa stagiului de cotizare anterior pensionarii de invaliditate cu deosebirea ca se mai adauga un punctaj suplimentar pentru stagiul potential care se acorda prin decizia de pensionare.
Calculul stagiului potential se face ca diferenta intre stagiul complet de cotizare (calculat in functie de data de nastere) si stagiul de cotizare efectiv realizat.
Calculul pensiei de invaliditate se poate face cu programul de calcul de pe site-ul nostru. Pentru aceasta trebuie mai intai sa culegeti datele necesare, in principal salariile si sporurile avute pe perioada stagiului de cotizare.
Puteti citi mai pe larg acest subiect pe pagina de Forum a site-ului nostru facand click pe “Pensia de invaliditate”
Puteti reveni daca aveti nelamuriri insa pentru analiza situatiei trebuie sa dati datele minime necesare adica : data nasterii, stagiul de cotizare, daca a beneficiat de grupa de munca etc, asa cum observati ca fac ceilalti vizitatori ai site-ului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1