Subiect "pensie anticipata" Deschis de ION ION la data: 11/28/2010 5:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: ION ION la data: 11/28/2010 5:29am
Gen:M
Data nasterii:26feb 1951
Stagiul de cotizare:33ani
Alte date:
Intrebare:Am cotizat 33ani.Am fost pensionat pe caz de boala 4 ani gradul 2.Momentan nu mai sunt nici pensionat nici salariat.La implinirea virstei de 60 de ani pot solicita pensie anticipata partiala?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/01/2010 8:01am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) din data de 26 februarie 2010 la varsta de 60 ani dar numai daca aveti stagiul de cotizare de 35 ani iar la stagiul de cotizare pentru aceasta pensie nu se ia in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Completarea stagiului de cotizare poate fi facuta prin incheierea cu Casa de Pensii a unui Contract de Asigurare Sociala dar din pacate pentru aceasta trebuie sa platiti o contributie lunara mai mare de 150 lei.
Pana la 31 decembrie poate fi incheiat un contract de asigurare sociala si pentru o perioada din urma daca in aceasta perioada nu ati avut nici pensie de invaliditate si nici nu ati lucrat dar este dezavantajoasa deoarece trebuie sa platiti suma toata pana la sfarsitul anului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1