Subiect "cum se iau in calcul fractiunile de luna?" Deschis de VreauSaStiu la data: 11/28/2010 3:53pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se iau in calcul fractiunile de luna?
Scris de: VreauSaStiu la data: 11/28/2010 3:53pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cum se calculeaza punctajul lunar (pentru anii anteriori lui 1990), daca ai inceput/terminat activitatea in ziua de 5 sau 19 a unei luni?
Re: cum se iau in calcul fractiunile de luna?
Scris de: la pensie la data: 11/29/2010 6:55am
Punctajul lunar din lunile lucrate incomplet se calculeaza prin raportarea salariului realizat in acea luna la salariul mediu pe economie.
Daca nu cunoasteti salariul realizat pe acea luna lucrata incomplet puteti face calculele astfel :
-un calcul précis prin impartirea salariului (tarifar plus sporurile ) la numarul mediu de zile lucratoare din acea perioada (conform art 161 alin ! din legea 19/2000) iar rezultatul il inmultiti cu numarul de zile lucrate in acea luna.
- un calcul aproimativ prin inmultirea salariului (tarifar plus sporurile ) cu raportul zilelor calendaristice lucrate impartite la 30.
Re: cum se iau in calcul fractiunile de luna?
Scris de: VreauSaStiu la data: 11/29/2010 4:33pm
Ma refeream la calcularea punctajului pentru luna in care pana la data de 4(sau 19) ai incadrarea de X lei iar din data de 5 ai incadrarea Y . Ce prevede legea in aceste situatii ?
Re: cum se iau in calcul fractiunile de luna?
Scris de: la pensie la data: 11/30/2010 7:05am
Aceste detalii nu sunt prevazute in lege ci raman aceleasi metode descrise mai sus in care se calculeaza castigul separat pentru perioada 1- 4 pentru salariul X si separat pentru perioada 5-30 cu salariul Y.
In cazul dat de de dv in metoda aproximativa se calculeaza castigul lunar cu formula 4/30 x X + 26/30xY care apoi se imparte la salariul mediu pe economie si obtineti cu aproximatie punctajul lunar.
Re: cum se iau in calcul fractiunile de luna?
Scris de: VreauSaStiu la data: 11/30/2010 11:04am
Practic, asa gandeam si eu ... problema acum este, cum sa procedez la trecerea datelor in programul dvs de calculare a pensiei ? :">
Re: cum se iau in calcul fractiunile de luna?
Scris de: la pensie la data: 12/01/2010 7:01am
Calculati castigul lunar conform metodelor de mai sus si il introduceti in coloana “salariul tarifar”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1