Subiect "calculul punctajului" Deschis de VreauSaStiu la data: 12/01/2010 1:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul punctajului
Scris de: VreauSaStiu la data: 12/01/2010 1:32am
Gen:F
Data nasterii:26.10.1951
Stagiul de cotizare:30 ani,9 luni 11 zile
Alte date:total salar realizat in sept-dec'74=3919 lei, respectiv 980 lei salar mediu lunar
Intrebare: NU inteleg cum se calculeaza punctajul total si punctajul pensiei (sau ce reprezinta de fapt punctele date de acest program),ca nu seamana de loc cu ce apare in punctajul calculat de Casa de Pensii :(
Re: calculul punctajului
Scris de: VreauSaStiu la data: 12/01/2010 3:01am
VreauSaStiu :
Intrebare: NU inteleg cum se calculeaza punctajul total si punctajul pensiei (sau ce reprezinta de fapt punctele date de acest program),ca nu seamana de loc cu ce apare in punctajul calculat de Casa de Pensii :(

in anii incomplet lucrati, punctajul se calculeaza raportand totalul salariului realizat la 12 nu la numarul de luni lucrate efectiv?
Re: calculul punctajului
Scris de: la pensie la data: 12/02/2010 6:09am
Pentru a primi o explicatie clara trebuia sa exemplificati ce punctaj ati primit de la Casa de Pensii (probabil in buletinul de calcul) si ce punctaj a rezultat prin programul nostru.
Aceste diferente pot rezulta din introducerea unor date diferite in cele doua programe sau din cauza unor particularitati a acestor programe.
Noi am verificat datele introduse de dv in program si nu am gasit salariile prezentate de dv in perioada septembrie – decembrie 1974.
Daca introduceti aceleasi date introduse in programul Casei de Pensii si in programul nostru veti obtine punctaje anuale mai mari cu procentele pentru punctajul suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara .
Exemplu in anul 1974 aceasta diferenta trebuie sa fie de 13%.
Acest punctaj suplimentar pentru contributia suplimentara este inclus de programul nostru direct in punctajul anual iar in buletinul de calcul pensie primit de la Casa de Pensii este calculat si prezentat separat. Dar daca faceti suma punctajelor anuale cu cele pentru pensie suplimentara calculate cu cele doua programe rezultatele trebuie sa fi apropiate.
Calculul puntajului anual in anii lucrati incompleti se face prin calculul punctajelor lunare lucrate iar suma acestora se imparte la 12 indiferent de numarul de luni lucrate, pentru a se face diferenta intre cei care lucreaza tot anul si cei care il lucreaza partial.
Re: calculul punctajului
Scris de: craciunesc doina la data: 03/12/2012 4:53am
Gen:F
Data nasterii:09/02/1954
Stagiul de cotizare:30ani/3luni/4zile
Alte date:
Intrebare:calculul punctajului
Re: calculul punctajului
Scris de: la pensie la data: 03/13/2012 9:12am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 09 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni.
Punctajul si valoarea pensiei dansului depinde de salariile si sporurile pe toata perioada lucrata.
Pentru acest scop am pus la dispozitia celor interesati un program gratuit de calcul pensie, insa pentru a-l folosi trebuie sa aveti datele necesare.
Pentru a va informa privind aceste date cititi mai intai explicatiile date de noi pe site si in mod special cele de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca ati procurat datele necesare si doriti sa utilizati programul accesati pagina :
http://www.lapensie.com/logare.php
iar daca aveti dificultati reveniti si va vom ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1