Subiect "Cind ma pot pensiona?" Deschis de Ioan Pauna la data: 12/01/2010 5:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cind ma pot pensiona?
Scris de: Ioan Pauna la data: 12/01/2010 5:26am
Gen: masculin
Data nasterii:27 iulie 1952
Stagiul de cotizare:21 ani 2 luni 29 zile
Alte date:Studii superioare
Intrebare:Am functionat ca violonist si concert maestru la Opera Romana Timisoara si la Filarmonica Banatul Timisoara.Dupa cite stiu(conform legislatiei atunci in vigoare) am fost in grupa II a de munca !Doresc sa stiu exact cind pot iesi la pensie!Va multumesc!!!
Re: Cind ma pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 12/02/2010 6:32am
Nu trebuie sa va bazati pe legislatia in vigoare pentru incadrarea in grupele de munca deoarece pentru aceasta incadrare angajatorul trebuia sa intocmesca o documentatie cu avizele necesare si apoi depusa la Casa de Pensii.
Pentru a sti daca stagiul dv se incadreaza in gr II de munca trebuie sa va adresati angajatorilor la care ati lucrat care trebuie sa va elibereze o adeverita cu incadrarea in grupe a stagiului lucrat.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 21ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si penntru stagiul militar.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa intre 20 si 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 27 ianuarie 2013 daca la acea data aveti stagiul total de cotizare (inclusive sporul de vechime calculate mai sus si a stagiilor asimilate) de 35 ani.
Completarea stagiului de cotizare se poate face cu plata retroactive conform OU 94/2010 (atentie aceasta OU este valabila numai pana la 31 decembrie 2010) daca in ultimii 5 ani nu ati lucrat cu contract de munca, sau prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu plata lunara dar in acest caz pana in 27 ianuarie 2013 mai aveti numai 2 ani.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1