Subiect "Punctaj mediu anual" Deschis de Carp Mircea la data: 12/01/2010 12:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj mediu anual
Scris de: Carp Mircea la data: 12/01/2010 12:32pm
Am rugamintea sa-mi faceti si mie cea mai simpla aplicatie pe un caz ipotetic de felul in care se face calculul punctajului mediu anual la pensia de invaliditate in cazul in care se acorda si stagiu potential.Am inteles ca punctajul total(in care este inclus stagiul asimilat si sporul de grupa)se imparte la:stagiul de cotizare propriu zis(timpul efectiv lucrat).Ce se intampla cu punctajul aferent stagiului potential ? O seara buna si scuze de deranj.
Re: Punctaj mediu anual
Scris de: la pensie la data: 12/02/2010 8:14am
Daca ati inteles de la noi modul de calcul al punctajului mediu al pensiei de invaliditate prin impartirea punctajului total la timpul efectiv lucrat ne cerem iertare pentruca acest mod de calcul este gresit.
La inceputurile site-ului am inceput ca si dv prin informarea din afara sistemului si nu cunosteam Ordinul 340/2001 prin care s-au aprobat Normele de aplicare ale legii 19/2000. Dupa ce am intele cum este corect la aceasta categorie erau stranse multe mesaje si era dificil sa mai corectam gresala.
Calculul corect al punctajului pensiei de invaliditate se face astfel :
- Se calculeaza punctajele anuale pe perioada stagiului de cotizare identic cu cel pentru celelalte tipuri de pensii (la limita de varsta, anticipata sau anticipata partiala)
- Se calculeaza punctajele anuale suplimentare pentru stagiul potential acordat prin decizia de pensionare.
- Se cumuleaza punctajele anuale atat pentru stagiul de cotizare cat si pentru stagiul potential si rezulta punctajul total.
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare.
- Se calculeaza valoarea pensiei imultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.
Exemplu.
Un asigurat nascut in ianuarie 1950 s-a pensionat cu gradul 3 de invaliditate in ianuarie 2005 cand a avut un stagiu de cotizare efectiv de 30 ani.
- Din calculul punctajelor anuale pe perioada stagiului de cotizare a rezultat un punctaj de 30 puncte
- Pentru stagiul potential de 5 ani (35 ani – 30 ani) in gradul 3 de invaliditate beneficiaza de un punctaj de 0,4x5=2 puncte
- Rezulta un punctaj total de 32 puncte
- Rezulta un punctaj mediu de 32/35=0,91429 puncte
In prezent acest pensionar ar avea o pensie de 0,91429x732,80=670 lei
Re: Punctaj mediu anual
Scris de: Carp Mircea la data: 12/02/2010 9:33am
Eu stiam cum se calculeaza corect,dar cand am intrat pe site-ul dumneavoastra si am observat(termenul de timp efectiv lucrat)ieri 01/12/2010 am si fact interventia pentru a primi lamuriri.Ma pasioneaza mult acest domeniu si credeam ca imi scapa mie ceva.Multumesc mult pentru clarificari si o sa mai apelez cu incredere la dumneavoastra.O seara buna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1