Subiect "calcul" Deschis de GeorgeS la data: 12/03/2010 4:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul
Scris de: GeorgeS la data: 12/03/2010 4:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Programul oferit pentru calculul pensiei cuprinde si posibilitatea calcularii punctelor de pensie (sumelor)privind depunerile pentru pensia suplimentara?
Re: calcul
Scris de: la pensie la data: 12/03/2010 9:33am
Punctajul pentru contributia obligatorie pentru pensie suplimentara de 2, 3 si 5 % platita inainte de 01 aprilie 2001 este calculat automat (fara a mai introduce date suplimentare) de catre programul nostru si este inclus in punctajele lunare si anuale calculate pentru aceasta perioada.
Re: calcul
Scris de: GeorgeS la data: 12/05/2010 2:06am
la pensie :
Punctajul pentru contributia obligatorie pentru pensie suplimentara de 2, 3 si 5 % platita inainte de 01 aprilie 2001 este calculat automat (fara a mai introduce date suplimentare) de catre programul nostru si este inclus in punctajele lunare si anuale calculate pentru aceasta perioada.

Am introdus datele din cartea de munca in programul de calcul si rezulta o diferenta fata de punctajul stabilit de Casa de pensii care se aseamana cu suma punctelor de pensie calculate in decizie pentru pensia suplimentara. Calculul lor se bazeaza pe perioade stabilite la nivel de zile, de aici ar putea rezulta o diferenta dar nu cred ca poate fi de circa 10% (in jur de 6 puncte de pensie). Am lucrat numai in conditii normale de munca fara alte sporuri decat cel de vechime pe care l-am copiat din datele luate de Casa in calcul. Va rog sa verificati si sa-mi comunicati, daca este posibil, eventualele erori sau omisiuni la introducerea datelor sau la utilizarea optiunilor aplicatiei. Va multumesc anticipat pentru sprijin.
Re: calcul
Scris de: la pensie la data: 12/06/2010 7:03am
Daca doriti o analiza comparative a rezultatelor trebuie sa ne dati si noua elementele de comparatie nu date aproximative asa cum dati, utilizand expresii ca “se aseamana”, “circa” sau “in jur de”
Noi am analizat datele introduse in program si nu am remarcat erori cu exceptia sporului de vechime care nu este conform celor explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime”, dar avand in vedere ca dv ati avut unele intreruperi nu suntem siguri cum este corect.
Pentru o analiza corecta avem nevoie de unele date si anume :
-Care este diferenta intre cele doua calcule si in ce sens?
-Care este punctajul pentru pensia suplimentara calculat de Casa de Pensii.
-Exemplu de diferente pe ani. In programul nostru punctajele anuale sunt accesibile facand click pe “Datele introduse”
Re: calcul
Scris de: GeorgeS la data: 12/08/2010 4:37am
la pensie :
Daca doriti o analiza comparative a rezultatelor trebuie sa ne dati si noua elementele de comparatie nu date aproximative asa cum dati, utilizand expresii ca “se aseamana”, “circa” sau “in jur de”
Noi am analizat datele introduse in program si nu am remarcat erori cu exceptia sporului de vechime care nu este conform celor explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime”, dar avand in vedere ca dv ati avut unele intreruperi nu suntem siguri cum este corect.
Pentru o analiza corecta avem nevoie de unele date si anume :
-Care este diferenta intre cele doua calcule si in ce sens?
-Care este punctajul pentru pensia suplimentara calculat de Casa de Pensii.
-Exemplu de diferente pe ani. In programul nostru punctajele anuale sunt accesibile facand click pe “Datele introduse”

- Calcul Casa de Pensii total puncte = 66,43690 din care:
PAS = 59,90256; PS = 6,53434
- Calcul conf program = 61,50916
Diferente pe ani sunt si cu "+" si cu "-" in toti anii, mai putin 2003,2004,2005,2007,2008 unde rezultatele sunt identice
Re: calcul
Scris de: la pensie la data: 12/10/2010 5:34am
Ne pare rau dar datele sunt insuficiente. Daca vreti intradevar sa gasiti cauza luati un an in care programul nostru calculeaza un punctaj mai mic, dati cele doua punctaje si verificati ca datele introduse in cele doua programe sa fie identice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1