Subiect "calcul" Deschis de emilian florin la data: 12/05/2010 10:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul
Scris de: emilian florin la data: 12/05/2010 10:34am
Gen:B
Data nasterii:iunie 1953
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:handicap accentuat din febr 2003;4 ani facultate la zi;1an si 4 luni stagiu mil
Intrebare:1)La calculul pensiei de invaliditate se acorda stagiu potential sau se ia in calcul stagiul asimilat(facultate si stagiu mil)?
2)In situatia stagiului potential punctajul total se imparte
la stagiu efectiv de cotizare adica la 31 ani asa cum este legal raportat la stagiul efectiv?
3)Pentru stagiul de cotizare din 2003 pana la iesirea la pensie de invaliditate cand am handicap accentuat se acorda procent suplimentar?
Cu sicere si respectuoase multumiri si urari de bine!
Re: calcul
Scris de: la pensie la data: 12/06/2010 8:12am
1 Se acorda stagiu potential daca nu prezentati acte privind stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiu militar. sau nu se acorda stagiu potential daca prezentati acte privind stagiu asimilat.
Calculul cu acordarea de stagiu potential este avantajos celui cu stagii asimilate.
2.Indiferent ca ca punctajul este pentru stagiu potential sau pentru stagiu de cotizare calculul se face prin cumularea punctajelor anuale si impartirea lor la stagiul complet de cotizare (in cazul dv 35 ani)
3.Pentru stagiul lucrat dupa dobandirea handicapului accentuat nu vi se acorda niciun avantaj deoarece acest stagiu esrte mai mic decat 23 ani si 4 luni, limita de la care se acorda reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1