Subiect "data pensionarii" Deschis de Voinea Ion la data: 12/06/2010 4:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionarii
Scris de: Voinea Ion la data: 12/06/2010 4:09am
Gen:B
Data nasterii:16.08.1951
Stagiul de cotizare:11 ani,9 luni,21 zile avand grupaI,
Alte date:8 ani, 7 luni, 30 zile fara grupa. Stagiu militar 1 an, 3 luni
Intrebare: Cand pot depune dosarul pentru pensionare si care este limita de varsta?
Re: data pensionarii
Scris de: la pensie la data: 12/06/2010 8:55am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 16 august 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 27 ani si 2 luni.
Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare aveati nevoie ca stagiul dv total de cotizare sa fie 31 ani in cazul in care stagiul dv de gr I a fost echivalat cu grupa conditii speciale si de 35 ani in cazul in care stagiul dv de gr I a fost echivalat cu grupa conditii deosebite.
Deoarece satagiul dv total de cotizare este mai mic decat ambele limite nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare si va puteti pensiona numai la varsta standard de 65 ani adica in 16 august 2016.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica cu exceptia ca indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul dv de gr I conditia de stagiu pentru reducerea varstei standard de pensionare este de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1