Subiect "pensie anticipat partial" Deschis de rahira maria la data: 12/06/2010 4:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat partial
Scris de: rahira maria la data: 12/06/2010 4:27am
Gen:f
Data nasterii:26sept.1955
Stagiul de cotizare:34si 6 luni
Alte date:18 ani grupa a2a
Intrebare:va mai rog inca o data sa-mi dati un raspuns cu privire la pensionarea anticipat partial daca s-a sistat doar anul acesta[2010] si in ianuarie sa pot depune dosarul ,s-au in timp de 90zile de de la data implinirii varstei de 55ani deoarece eu nu mai lucrez de 2 ani .Am fost acum in decembrie sa ma interesez la casa judeteana de pensii Bucuresti si au spus ca nu se mai poate iesi la pensie anticipat partial pe motiv ca ar fi desfiintata aceasta lege .[??]mentionez ca nu am nici un venit si nu mai stiu cum sa obtin aceasta pensionare .Vamultumesc din suflet.
Re: pensie anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 12/06/2010 9:11am
Ne pare rau ca nu putem decat sa repetam raspunsul la mesajul anterior
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani dar avand in vedere ca iesirile la pensie anticipata partiala sunt sistate pana in 1 ianuarie 2011 veti putea iesi cu aceasta pensie dupa 1 ianuarie 2011. Drepul la pensie anticipata partiala nu a fost desfiintat si nu poate fi desfiintat ci a fost numai suspendat.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect datele de mai sus se modifica astfel :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 4 luni si devine 26 ianuarie 2016
- Data de iesire la pensie anticipata partiala devine 26 ianuarie 2011 iar diminuarea este mai mare (9%).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1