Subiect "drept de munca" Deschis de dumitru oros la data: 12/06/2010 12:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drept de munca
Scris de: dumitru oros la data: 12/06/2010 12:45pm
Gen:masculin
Data nasterii:21.08.60
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:as dorii sa stiu cat timp mai pot continua activitate in baza contractului de munca dupa primirea deciziei de pensionare
Re: drept de munca
Scris de: la pensie la data: 12/07/2010 10:17am
Nu ati dat informatiile necesare unei analize: ce fel de pensie si daca lucrati in sectorul bugetar.
Daca ati primit pensie la limita de varsta ca urmare a stagiului lucrat in conditii speciale de munca si nu lucrati in sectorul bugetar sau in o intreprindere unde actionarul principal este statul atunci puteti continua sa lucrati atat timp cat aveti acordul angajatorului.
Re: drept de munca
Scris de: dumitru oros la data: 12/08/2010 5:21pm
la pensie :
Nu ati dat informatiile necesare unei analize: ce fel de pensie si daca lucrati in sectorul bugetar.
Daca ati primit pensie la limita de varsta ca urmare a stagiului lucrat in conditii speciale de munca si nu lucrati in sectorul bugetar sau in o intreprindere unde actionarul principal este statul atunci puteti continua sa lucrati atat timp cat aveti acordul angajatorului.

Aveti dreptate ,decizia este pentru pensie la limita de varsta, lucru in conditii speciale, 28 ani,si firma este privata dar nu stiu daca acordul angajatorului se solicita
in scris sau nu,pe ce perioada se poate solicita si daca ramane acelasi contract sau exista alte variante.
Re: drept de munca
Scris de: la pensie la data: 12/10/2010 6:33am
Daca angajatorul este privat iar dv aveti pensie la limita de varsta nu trebuie sa cereti acordul scris al angajatorului deoarece acesta se presupune ca stie ca aveti pensie la limita de varsta iar mentinerea contractului de munca presupune automat acordul acestuia si puteti lucra in continuare pe acelasi contract.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1