Subiect "pensi partial anticipata" Deschis de GHEORGHE ADRIANA la data: 12/07/2010 2:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensi partial anticipata
Scris de: GHEORGHE ADRIANA la data: 12/07/2010 2:42pm
Gen:f
[/b]Data nasterii:25/12/1954
Stagiul de cotizare:31 a/11 l/8 z
Alte date:pensionata cu decizie din 18/12/2009
Intrebare:
1/Fiind pensionata in baza legii 19/2000,pensie anticipata partiala,odata cu modificarea legii conf.proiectului,sunt afectata de modificarea(marirea)valorii diminuarii,precum si de stagiul marit de cotizare pentru pensia anticipata unificata ?
2/o colega,in prezent IN SOMAJ,poate depune in dec.2010 cerere de PENSIE ANTICIPATA PARTIALA conform legii actuale ?ESTE NASCUTA IN 07/05/1954 SI ARE 35 DE ANI DE CONTRUBUTII.
Trebuie sa renunte la somaj inainte de a avea DECIZIA ?
Multumesc anticipat pentru atentie si va rog sa ma ajutati!
Re: pensi partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/08/2010 4:10am
1. La pensiile anticipate partiale acordate conform legii 19/2000 nu se modifica diminuarea prin adoptarea legii unitare a pensiilor.
Diminuarea pensiilor anticipate partiale conform legii unitare a pensiilor se aplica numai pensiilor obtinute dupa intrarea in vigoare a acestei legi.
2. Colega dv are dreptul sa depuna dosarul de pensie dupa 01 ianuarie 2011. Daca are dreptul la ajutor de somaj si dupa 01 ianuarie 2011 poate depune cerere la Oficiul Judetean la care este inregistrata in somaj pentru ca acesta sa intocmeasca dosarul de pensionare si sa faca ultimile completari in carnetul de munca(acesta are aceasta obligatie ).
Cererea la Oficiul Judetean o poate face din decembrie 2010 dar este avantajos ca intocmirea dosarului de pensie anticipata sa fie facut spre sfarsitul perioadei de somaj.
Pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii dosarului si de la aceasta data inceteaza si ajutorul de somaj.
Re: pensi partial anticipata
Scris de: GHEORGHE ADRIANA la data: 12/08/2010 6:45am
la pensie :
1. La pensiile anticipate partiale acordate conform legii 19/2000 nu se modifica diminuarea prin adoptarea legii unitare a pensiilor.
Diminuarea pensiilor anticipate partiale conform legii unitare a pensiilor se aplica numai pensiilor obtinute dupa intrarea in vigoare a acestei legi.
2. Colega dv are dreptul sa depuna dosarul de pensie dupa 01 ianuarie 2011. Daca are dreptul la ajutor de somaj si dupa 01 ianuarie 2011 poate depune cerere la Oficiul Judetean la care este inregistrata in somaj pentru ca acesta sa intocmeasca dosarul de pensionare si sa faca ultimile completari in carnetul de munca(acesta are aceasta obligatie ).
Cererea la Oficiul Judetean o poate face din decembrie 2010 dar este avantajos ca intocmirea dosarului de pensie anticipata sa fie facut spre sfarsitul perioadei de somaj.
Pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii dosarului si de la aceasta data inceteaza si ajutorul de somaj.

Mai doresc sa stiu daca,depunand cererea in decembrie 2010, colega mea se poate pensiona anticipat IN CONDITIILE LEGII 19/2000,INCA IN VIGOARE,sau indifierent la data inregistrarii cererii catre CNPAS, conditiile vor fi conform noii legi,inca NEPROMULGATA SI NEPUBLICATA.
Va multumesc si apreciez un raspuns cat mai urgent!!
Re: pensi partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/09/2010 6:48am
In raspunsul nostru am precizat ca cererea colegei dv poate fi facuta in decembrie la Oficiul Judetean de Ocupare a Fortelor de Munca iar acestia pot depune dosarul de pensionare numai dupa 01 ianuarie 2011 si se va acorda pensie conform legii in vigoare la data depunerii dosarului de pensionare la Casa de Pensii si sunt sanse minime ca dupa 01 ianuarie 2011 sa mai fie in vigoare legea actuala de pensii 19/2000 deoarece legea unitara de pensii a trecut de parlament si va fi trimisa la promulgare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1