Subiect "varsta pensionare femei 63 ani_anexa esalonare" Deschis de SERB GHEORGHITA la data: 12/09/2010 4:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare femei 63 ani_anexa esalonare
Scris de: SERB GHEORGHITA la data: 12/09/2010 4:46am
Gen:F
Data nasterii:12.04.1959
Stagiul de cotizare:32
Alte date:in aprilie implinesc 52 de ani; am deja 32 de ani vechime; inca sunt in campul muncii, dar nu stiu pentru cat timp-firma este in pragul falimentului;
Intrebare:As vrea sa stiu cand pot iesi la pensile -limita de varsta, dar mai ales cand as putea iesi la pensie anticipata partiala (cu ce cuantum ?) conform legii adoptate de parlament- varsta pensionare femei 63 ani; nu am gasit absolut nicaieri noua anexa cu easalonarea varstei de pensionare pentru femei pana in 2030. Multumesc in avans pentru raspuns.
Re: varsta pensionare femei 63 ani_anexa esalonare
Scris de: la pensie la data: 12/10/2010 8:31am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) din data de 12 aprilie 2014 la varsta de 55 ani.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 2 ani si 1 luna si devin.
-Data de iesire la pensie la limita de varsta devine 12 mai 2021 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala (diminuata) din 12 mai 2016.
Aceste date le puteti calcula si pe site-ul nostrum facand click pe “Varsta de pensionare” cu o mica eroare la luna datelor de pensionare conform legii unitare a pensiilor (luna corecta mai)
Anexa cu esalonarea varstelor pentru femei conform ultimei forme a proiectului legii unitare a pensiilor o gasiti la adresa
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?cam=2&idp=11088 facand click pe raportul

Comisia pentru muncă şi protecţie socială

a Camerei Deputatilor transmis acesteia in data de 30 11 2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1