Subiect "cu acest calculator de pensie se poate calcula pensia militara dupa noua lege ?" Deschis de pandele ion la data: 12/11/2010 6:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cu acest calculator de pensie se poate calcula pensia militara dupa noua lege ?
Scris de: pandele ion la data: 12/11/2010 6:26am
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: cu acest calculator de pensie se poate calcula pensia militara dupa noua lege ?
Scris de: la pensie la data: 12/13/2010 7:22am
Recalcularea pensiilor de service din sistemul militar de pensii a fost legiferata prin legea 119/2010.
Calculul cuantumului pensiei se face asemanator cu cel facut prin programul nostrum, pentru pensile din sistemul public de pensii, cu mici modificari pe care vi le dam mai jos.
- Introduceti venitturile (sodele ) din fisa cu veniturile obtinute in programul de calcul.
- Calculati “Punctaj pensie” impartind “Punctaj total” la 20 ani si nu il luati pe cel facut de programul de calcul deoarece acesta il imparte cu un stagiu complet de cotizare.
- Calculati valoare pensie inmultind “Punctaj pensie” calculat mai sus cu “Valoare punct pensie” adica 732.80 roni.
Re: cu acest calculator de pensie se poate calcula pensia militara dupa noua lege ?
Scris de: Popescu Florian la data: 12/13/2010 10:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
1.La art. 10 din Legea 119/2010 se prevede o majorare a punctajului lunar cu 25 sau 50 % pentru perioadele in care s-au desfasurat aciv in gr. II, respctiv I sau altele anterior datei de 01.04.2001. Practic pt. lunile respective cresc puncajele!!
2.La art.11 se prevede "Constituie stagiu de cotizare si PERIOADA SUPLIMENTARA la vechimea in munca...acordata in baza legislatiei anterioare datei de 01.04.2001 pentru perioadele realizate in gr. I si II de munca...". La fel la art.8 se acorda PERIOADE SUPLIMANTARE in cond normale (3 luni pt. cond deosebite ;6 luni pt. cond. speciale si 12 luni pt. alte conditii)pentru perioadele ulterioare datei de 01.04.2001. Ce se faca cu aceste perioade suplimentare? Cum se valorifica, in puncajul mediu anual pt. calculul pensiei?
Re: cu acest calculator de pensie se poate calcula pensia militara dupa noua lege ?
Scris de: la npensie la data: 12/14/2010 8:57am
Pentru Popescu Florian
Nu cunoastem normele de aplicare ale acestei legi si nu va putem raspunde decat facand analogii cu prevederile legii 19/2000 si a normelor de aplicare ale acesteia.
1. Punctajele pe perioadele lucrate in grupele de munca I si II ,conditii deosebite, conditii speciale si alte conditii se majoreaza cu procentele prevazute in lege similar cu un caz in care salariul ar fi majorat cu acele procente.
2 Sporurile de stagiu de cotizare pentru stagiile lucrate in grupele de mai sus se cumuleaza la stagiul de cotizare si ajuta la deschiderea dreptului la pensie. Exemplu pentru un militar pentru a beneficia de pensie de serviciu trebuie sa aiba 55 ani si un stagiu de 30 ani din care efectiv ca militar 15 ani. In acest caz pentru realizarea conditiei de 30 ani se iau in calcul sporurile de vechime la care faceti referire.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1