Subiect "pensionare anticipata partiala in conditiile aprobarii noilor reglementari" Deschis de Georgeta Tertisco la data: 12/13/2010 3:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partiala in conditiile aprobarii noilor reglementari
Scris de: Georgeta Tertisco la data: 12/13/2010 3:15am
Gen:feminin
Data nasterii:07.12.1954
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:nu au fost perioade in care s-a lucrat in conditii deosebite
Intrebare:Cunoscand faptul ca momentul pensionarii pt limita de varsa este noiembrie 204,doresc sa aflu daca in primele luni ale anului 2011 ar fi posibila pensionarea anticipata partiala(care ar fi motivele care ar putea afecta acest mod de pensionare,nu am incercat sa profit de interventiile chirurgicale avute in urma diagnosticelor de dezlipire de retina , cataracta si cardiace)si care ar fi procentul de penalizare in conditiile noii legi a pensiilor?

Va multumesc anticipat si o zi buna.
Georgeta Tertisco
Re: pensionare anticipata partiala in conditiile aprobarii noilor reglementari
Scris de: la pensie la data: 12/14/2010 3:32am
Conform actualei legi si a legii unitare a pensiilor (care presupunem ca va intra in vigoare de la 01 ianuarie 2011) si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) dupa data de 01 ianuarie 2011 (pana atunci este sistat acest drept) iar daca cereti pensie anticipata partiala imediat dupa 07 ianuarie 2011 diminuarea pensiei, conform legii unitare a pensiilor, va fi de 34,50 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1