Subiect "CALCUL PENSII MILITARE" Deschis de Popescu Florian la data: 12/13/2010 10:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL PENSII MILITARE
Scris de: Popescu Florian la data: 12/13/2010 10:43am
Gen:M
Data nasterii:08.08.1955
Stagiul de cotizare:29
Alte date:
Intrebare:
1.La art. 10 din Legea 119/2010 se prevede o majorare a punctajului lunar cu 25 sau 50 % pentru perioadele in care s-au desfasurat aciv in gr. II, respctiv I sau altele anterior datei de 01.04.2001. Practic pt. lunile respective cresc puncajele!!
2.La art.11 se prevede "Constituie stagiu de cotizare si PERIOADA SUPLIMENTARA la vechimea in munca...acordata in baza legislatiei anterioare datei de 01.04.2001 pentru perioadele realizate in gr. I si II de munca...". La fel la art.8 se acorda PERIOADE SUPLIMANTARE in cond normale (3 luni pt. cond deosebite ;6 luni pt. cond. speciale si 12 luni pt. alte conditii)pentru perioadele ulterioare datei de 01.04.2001. Ce se faca cu aceste perioade suplimentare? Cum se valorifica, in puncajul mediu anual pt. calculul pensiei?
Re: CALCUL PENSII MILITARE
Scris de: la pensie la data: 12/14/2010 5:06am
Nu cunoastem normele de aplicare ale acestei legi si nu va putem raspunde decat facand analogii cu prevederile legii 19/2000 si a normelor de aplicare ale acesteia.
1. Punctajele pe perioadele lucrate in grupele de munca I si II ,conditii deosebite, conditii speciale si alte conditii se majoreaza cu procentele prevazute in lege similar cu un caz in care salariul ar fi majorat cu acele procente.
2 Sporurile de stagiu de cotizare pentru stagiile lucrate in grupele de mai sus se cumuleaza la stagiul de cotizare si ajuta la deschiderea dreptului la pensie. Exemplu pentru un militar pentru a beneficia de pensie de serviciu trebuie sa aiba 55 ani si un stagiu de 30 ani din care efectiv ca militar 15 ani. In acest caz pentru realizarea conditiei de 30 ani se iau in calcul sporurile de vechime la care faceti referire.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1