Subiect "OUG 94 2010" Deschis de Sandu Sorin la data: 12/13/2010 2:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
OUG 94 2010
Scris de: Sandu Sorin la data: 12/13/2010 2:40pm
Gen: masculin
Data nasterii: 28.05.1963
Stagiul de cotizare: 9 ani
Alte date:
Intrebare:
As putea beneficia de prevederile OUG 94 2010? Care este durata minima de contributie la fondul de pensii? Din ce am reusit sa aflu stagiul minim de cotizare este de 13 ani. Mentionez ca doresc sa achit aprox 4 ani cât imi lipesc din cartea de munca, Incepând din 1997 domiciliez în Canada si actualmente nu posed nici buletin de identitate si nici pasaport, cum pot sa ma legitimez în formularul de Contract fara a avea Cod Numeric Personal, Serie si Numar de Buletin?
Re: OUG 94 2010
Scris de: la pensie la data: 12/15/2010 3:03am
Conform actualei legi si a legii unitare a pensiilor (care presupunem ca va intra in vigoare de la 01 ianuarie 2011) si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in 28 mai 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani daca aveti lucrat stagiul minim de 15 ani.
In cazul dv rezolvarea nu vine de la OU 94/2010 din mai multe considerente pe care nu e cazul sa le dezvoltam.
Completarea stagiilor de cotizare in cazul celor care dupa o perioada de timp lucrata in Romania au plecat in alta tara poate fi facuta prin recunoasterea stagiilor cotizate la pensie in tara in care s-a stabilit daca intre Romania si acea tara exista incheiat acord bilateral in domeniul asistentei sociale. Din fericire pentru dv Romania a incheiat decurand un astfel de acord cu Canada si puteti beneficia de acest drept daca aveti o perioada de 6 ani cotizata la pensie in Canada. Aceasta perioada cotizata in Canada foloseste numai pentru deschhiderea dreptului la pensie nu si la calculul punctajului pensiei care va fi facut numai pentru stagiul in Romania.
Mai multe informatii aflati pe site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa : http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1