Subiect "LAMURIRE VARSTA PENSIONARE SI CALCULARE" Deschis de IBINCEANU CONSTANTIN la data: 12/14/2010 8:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
LAMURIRE VARSTA PENSIONARE SI CALCULARE
Scris de: IBINCEANU CONSTANTIN la data: 12/14/2010 8:30am
Gen:M
Data nasterii:26.10.1957
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:17 ANI GRUPA A 2A AVIATIE, 16 ANI MINERIT SUBTERAN, STAGIUL MILITAR SATISFACUT

Intrebare:LA CE VARSTA POT IESI LA PENSIE SI CARE VA FI VALOAREA ACESTEIA?
Re: LAMURIRE VARSTA PENSIONARE SI CALCULARE
Scris de: la pensie la data: 12/15/2010 5:01am
Daca ati lucrat in sistemul public de pensie (in aviatia civila) conform legii unitare a pensiilor (care presupunem ca va intra in vigoare de la 01 ianuarie 2011) si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 26 octombrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani daca aveti lucrat stagiul minim de 15 ani.
Presupunem ca cei 16 ani lucrati in minerit i-ati lucrat o perioada in grupa I care dupa 01 aprilie 2001 a fost echivalata cu conditii speciale si o alta perioada ati lucrat dupa 01 aprilie 2001 in grupa conditii speciale .
Stagiul de grupa II a fost echivalat dupa 01 aprilie 2001 cu grupa conditii deosebite.
Conform legii unitare a pensiilor beneficiate de reducerea varstei standard de pensionare cu :
-8 ani pentru stagiul de 16 ani in conditii speciale.
- 3 ani si 6 luni pentru stagiul de 17 ani in conditii deosebite.
Cumuland cele doua reduceri rezulta un total de 11 ani si 6 luni care va da dreptul sa iesiti la pensie la limita de varsta in 26 aprilie 2011.
Nu putem aprecia valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile obtinute pe tot stagiul de cotizare lucrata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1