Subiect "OUG. 94/2010" Deschis de Neagoe Marius la data: 12/14/2010 8:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
OUG. 94/2010
Scris de: Neagoe Marius la data: 12/14/2010 8:50am
Gen:F
Data nasterii:08.05.1951
Stagiul de cotizare:12 SI 6 LUNI
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Numele meu este Marius Neagoe si vreau sa va expun urmatoarea problema cu care se confrunta mama mea si daca se poate sa imi raspundeti la cateva intrebari. In luna noiembrie am fost la cnpas brasov si in urma calculului facut de functionara de la ghiseul nr. 2 am platit retroactive conform ordonantei de urgenta 94/2010 o suma corespunzatoare perioadei de 3 ani si 2 luni, astfel dupa calculele functionarei ajungandu-se la 12 ani si 6 luni (stagiu minim de cotizare pe care mama mea ar fi trebuit sa il ideplineasca avand deja varsta de pensionare atinsa in ian.2010). Deci am platit aceasta suma si am inaintat dosarul de pensionare la acelasi chiseu nr. 2 (considerand ca totul este ok si primind asigurari ca, calculul respective nu este eronat). Ulterior, (neoficial) cineva de la cnpas a recalculat dupa cartea de munca ani respectivi si rezulta o lipsa de 11 luni pana la atingerea stagiului minim de cotiza. Revenind la sediul cnpas Brasov, ne izbim de aceeasi problema functionara de la ghiseu ne spune ca “daca dosarul a plecat de la dansa nu are cum sa fie gresit calculul”. Mergand mai departe la biroul de relatii cu publicul (sau informatii), doamna de acolo mai calculeaza si ea inca o data si ii rezulta si dansei 11 luni lipsa.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Cum putem sa fim siguri daca lipsesc sau nu cele 11 luni si daca lipsesc daca putem sa platim retroactiv conform ordonantei 94/2010 suma corespunzatoare celor 11 luni, tinand cont ca mama mea deja a incheiat un contract in baza oug 94/2010 si ca dosarul de pensionare este inaintat si asteapta sa intre la analizat. Rog un raspuns la adresa de mail: neagoe_gaby@yahoo.com.
Va multumesc,
Cu respect,
Marius Neagoe.
Re: OUG. 94/2010
Scris de: la pensie la data: 12/15/2010 6:03am
Ne pare rau dar acesta este o problema care apartine de ordinea interna a Casei de Pensii Judetene Brasov si nu putem sa dam solutii.
Noi consideram ca functionara de la ghiseul care a primit dosarul de pensionare este cea in masura sa calculeze corect daca incadrarea ei pe acest post a fost facuta corect insa nu putem nici sa dam asigurari ca atunci cand dosarul va intra in calcul functionarul care il va face nu va fi de alta parere.
Sugestitia nostra este sa depuneti o cerere scisa de reverificare a dosarului la registratura Casei de Pensii in care prezentati cazul si in care sa precizati ca in cazul in care se respinge dosarul dupa abrogarea OU 94/2010 va veti adresa justitiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1