Subiect "anul iesirii la pensie" Deschis de Pavel Dyk la data: 12/15/2010 9:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anul iesirii la pensie
Scris de: Pavel Dyk la data: 12/15/2010 9:20am
Gen:m
Data nasterii:11 02 1958
Stagiul de cotizare:34
Alte date:24 ani grupa 1-a speciala si 10 ani grupa 2-a
Intrebare:pot beneficia de reducerea virstei de pensionare si incepind cu ce data. Va multumesc anticipat!
Re: anul iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 12/16/2010 3:30am
Conform legii unitare a pensiilor care va intra in vigoare de la 01 ianuarie 2011 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in 11 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Din datele prezentate presupunem ca ati lucrat o perioada in gr I inante de aprilie 2001 care a fost echivalat cu conditii speciale si alta perioada in conditii speciale dupa aprilie 2001
Pentru stagiile de gr I si II si conditii speciale beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 24 de ani in gr I si conditii speciale de un spor de vechime de 12 ani iar pentru stagiul de 10 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar, daca este cazul,si rezulta un stagiu total de cotizare de peste 48 ani.
Pentru stagiu in conditii speciale de 24 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 12 ani.
Pentru un stagiul de cotizare in grupa II de 10 ani echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 14 ani insa aceasta reducere este limitata la 13 ani pentru care puteti sa va pensionati la limita de varsta dupa varsta de 52, adica dupa 01 ianuarie 2011 cand intra in vigoare legea unitara a pensiilor
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1