Subiect "adaugare stagiu cotizare" Deschis de ILEANA la data: 12/16/2010 3:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adaugare stagiu cotizare
Scris de: ILEANA la data: 12/16/2010 3:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:pensionat anticipat partial
Alte date:
Intrebare: Pana la iesirea deciziei de pensie anticipat partial, am lucrat 2 luni.Cand se adauga
la calculul pensiei aceasta perioada si care este temeiul legal
cu multumiri
Re: adaugare stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 12/17/2010 2:07am
Perioada lucrata de la depunerea dosarului pana la data intrarii in plata a pensiei anticipate partiale va fi luata in calcul la trecerea la pensie la limita de varsta.
Nu cunoastem temeiul legal deoarece nu au fost publicate inca normele de aplicare ale legii unitare a pensiilor.
In legea pensiilor este prevazut expres perioda in care se lucreaza dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partial, perioada in care pensia este suspendata.
Acest drept dupa opinia noastra se incadreaza in dreptul pensionarilor de a cere recalcularea pensiilor prin luarea in calcul a unor stagii de cotizare nevalorificate.
Re: adaugare stagiu cotizare
Scris de: ILEANA la data: 12/17/2010 2:50am
la pensie :
Perioada lucrata de la depunerea dosarului pana la data intrarii in plata a pensiei anticipate partiale va fi luata in calcul la trecerea la pensie la limita de varsta.
Nu cunoastem temeiul legal deoarece nu au fost publicate inca normele de aplicare ale legii unitare a pensiilor.
In legea pensiilor este prevazut expres perioda in care se lucreaza dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partial, perioada in care pensia este suspendata.
Acest drept dupa opinia noastra se incadreaza in dreptul pensionarilor de a cere recalcularea pensiilor prin luarea in calcul a unor stagii de cotizare nevalorificate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1