Subiect "cass" Deschis de matei nicu la data: 12/16/2010 6:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cass
Scris de: matei nicu la data: 12/16/2010 6:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Sant pensionar,si de la 1.01.2011 mi se va opri 5,5% contributie la cass,la intreaga suma,si ar urma sa pierd 70 lei.
Intrebare:Pot face cerere la CASS,si sa renunt la serviciile medicale si retete compensate?,intrucat nu prea am beneficiat de ele.As putea face actul medical la privat,cu plata pe loc cand am nevoie,si sa nu mai platesc srviciile pentru cei care urmeaza tratament de dezalcolizare de exemplu,cunosc cazuri apropiate care cu pensii sub 740 beneficiaza si va beneficia de contributia mea.Ma revolta acest lucru,nu este corect,ma simpt furat . Cu stima astept raspunsul d-voastra.
Re: cass
Scris de: la pensie la data: 12/17/2010 3:40am
Revolta dv este justificata dar din pacate nu este posibila. Daca ar fi posibila credem ca majoritatea ar renunta sa mai plateasca asigurarile de sanatate (mai ales salariatii tineri) si atunci sistemul public de sanatate va trebui sa trateze gratuit numai pe cei care nu platesc astfel de contributie.
In general orice fel de asigurare are acest sistem de a lua de la mai multi cate putin si sa dea la putini mai mult decat au contribuit si daca se poate sa le mai ramana si celor care fac asigurarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1