Subiect "adaugare stagiu cotizare" Deschis de ileana la data: 12/19/2010 12:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adaugare stagiu cotizare
Scris de: ileana la data: 12/19/2010 12:40pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Referitor la perioada lucrata de 2 luni, de la data depunerii dosarului si intrarea in plata a pensiei,as dori sa cunosc cand se adauga la calculul pensiei, aceasta perioada.
In legea 19/2000 art 52, spune ca eventualele stagii de cotizare se adauga la trecerea la pensia pentru limita de varsta; si art 95 are unele referiri
In noua lege art 105 ar face mentiunea ca in cazul pensionarii anticipate partial , perioada pana la iesirea deciziei de pensie, sa fie adaugata si platita, si nu sa se mai astepte pensia de limita de varsta
Nu stiu daca interpretarea mea este corecta.
In cazul in care interpretez corect ,prin noua lege , imi poate adauga aceasta perioada in anul 2011 ?

Mii de multumiri si scuze pentru deranj, dar este atata legislatie neclara
Re: adaugare stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 12/20/2010 3:26am
Pensia dv anticipata partiala a fost calculata si acordata de la data depunerii dosarului de pensionare data specificata si in decizia de pensionare.
Deoarece dv nu ati incetat activitatea la data depunerii dosarului de pensionare ci peste 2 luni pe aceasta perioada pensia a fost suspendata si acesta este intelesul prevederii art 105 la care va referiti dv.
Introducerea in calcul a perioadei de 2 luni lucrate de la data depunerii dosarului pana la incetarea activitatii se incadreaza in art 67 alin (1) din legea unitara a pensiilor care prevede: “La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii prevazute la art 65 alin (4) si prin adaugarea perioadelor assimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale” deci si perioada intre data de depunere a dosarului si data incetarii activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1