Subiect "completare stagiu cotizare" Deschis de Cristina Lupas la data: 12/20/2010 4:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare stagiu cotizare
Scris de: Cristina Lupas la data: 12/20/2010 4:45am
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:29 ani,7 luni,8 zile
Alte date:
Intrebare:Pentru completarea stagiului de cotizare pina la 31 dec. 2010, pot completa stagiul /plati aferent perioadelor de CFS (concediu fara salar) din 2005 pina in prezent ? Care este temeiul legal si care sunt precedurile de parcurs ?
Re: completare stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 12/21/2010 4:00am
Situatia prezentata de dv este interpretabila si credem ca pentru clarificare trebuie sa va prezentati la Casa de pensii unde in cazul cand aveti dreptul incheiati un Contract de Asigurare Sociala.
Prevederea legala este OU 94/2010 care prevede :
Art. 1. - (1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contributiei de asigurari sociale pentru perioadele de timp in care nu au avut calitatea de asigurat in sistemul public de pensii ori intr-un sistem de asigurari sociale neintegrat acestuia.
Cazul dv poate fi interpretat si in sens negativ, ca fiind in concediu fara plata nu ati avut contractul de munca incheiat si deci ati avut calitatea de asigurat neavand astfel dreptul sa beneficiati de prevederile OU 94/2010.
Dar aceasta OU avand si scopul sa mai stranga ceva bani la bugetul de asigurari sociale se poate interpreta ca pe perioada concediului fara plata nu ati avut venituri, nu ati platit contributie pentru asigurari sociale si deci nu ati fost asigurata. Acest rationament cade in cazul in care pe aceasta perioada ati urmat cursuri universitare si aceasta perioada se considera stagiu asimilat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1